حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

بنده محمد لطفی نیاسر هستم که اکنون افتخار مدیریت رادیو معارف به عهده بنده گذارده شده است.
این وبلاگ، جایی است که در آن نظرات شما را می بینم و حرفهایم را می نویسم. امیدوارم که بخوانید و نقد کنید.

طبقه بندی موضوعی

۵ مطلب در مرداد ۱۳۸۹ ثبت شده است

۲۷
مرداد
حضرت امیر (ع)فرمودند:
خواب روزه دار عبادت است و خاموشی او تسبیح و دعایش پذیرفته و عملش دوچندان محاسبه میشود و دعای روزه دار به هنگام افطار از درگاه خدا رد نمی شود.
اگر ما چند نکته را درباره دعا دقت می کردیم این نعمت را از دست نمی دادیم
1- خداوند از ما خواسته به واسطه دعا به او نزدیک شویم.
2- اگر دعای ما پذیرفته شود به خواسته خود رسیده ایم و اگر در این دنیا پذیرفته نشود برای آخرت ذخیره می شود .
3- اگر برای دیگران دعا کنیم مستجاب می شود چون در روایت آمده است با زبانی که با آن گناه نکرده اید برای خودتان دعا کنید و آن زبان دیگران است پس هرکسی را دوست دارید به او دعا هدیه بدهید.
4- دعای پدر و مادر برای فرزند مستجاب است پس برای آینده خود دعا کنید .
5- دعا برای فرج دعا برای گشایش زندگی خودتان است پس دعا برای فرج را فراموش نکنید.
امیر مومنان به ما فرموده است دعا در زمان افطار پذیرفته است آنرا از دست ندهید .
ما را هم دعا کنید.
۱۷
مرداد
مدیر رادیو معارف از تهیه وتولید ویژه برنامه های این رادیو در آستانه ماه مبارک رمضان خبرداد.
حجت الاسلام والمسلمین لطفی نیاسر، با بیان اینکه یکی از بهترین اعمال در ماه مبارک رمضان توسعه معرفت دینی و تعمیق فهم الهی از زندگی است، گفت : به همین منظور همکاران ما در گروه­ های مختلف تلاش کرده­ اند برنامه ­های مختلفی را برای این ماه آماده پخش کنند.
وی افزود: در راستای برنامه­ ریزی­ های صورت گرفته بر اساس چهار مولفه دین،‌ اخلاق،‌ امید و آگاهی، بیش از چهارده هزار دقیقه برنامه برای مخاطبان محترم صدای فضیلت و فطرت تهیه شده است .
حجت الاسلام والمسلمین لطفی ­نیاسر خاطرنشان کرد: در بخش سحرگاهی برنامه زنده«نسیم رحمت» ساعت 4 بامداد پخش می شود که در آن موضوعاتی همچون ‌دعا و ارتباط با خدا با کارشناسی استاد ادیب کاشانی و مباحث اخلاقی حضرت آیت الله علوی گرگانی مطرح می­ شود ،ضمن اینکه مناجات ابوحمزه ثمالی با صدای آیت الله بنابی پخش خواهد شد ، همچنین پس از اذان صبح با بررسی روایات کتاب «فضل القرآن» اصول کافی به استقبال تلاوت یک جزء از قرآن کریم با صدای استاد امام جمعه خواهیم رفت.
خاطرنشان می شود با توجه به اعمال ویژه این ماه و درخواست شنوندگان محترم ویژه برنامه «ضیافت» طراحی شده است که هر روز صبح ساعت 7 و سی دقیقه استاد فلاح به شرح اعمال آن روز می­ پردازند.
مدیر رادیو معارف افزود: برنامه «بر بال سخن» نیز با بهره گیری از سخنان حجج اسلام دکتر رفیعی، انصاریان، هاشمی­ نژاد، نظری منفرد، هر روز ساعت 11 و 30 دقیقه تقدیم شنوندگان محترم این رسانه دینی خواهد شد،ضمن اینکه برنامه «زمزم احکام» نیز به صورت ویژه، به بررسی استفتائات، احکام ماه مبارک رمضان و روزه ­داری خواهد پرداخت .
دبیر شورای معارف معاونت صدا در خصوص برنامه­ های اخلاقی حضرت آیت الله مکارم شیرازی نیز گفت: ماه رمضان امسال برای ارتباط بیشتر مخاطبان،‌ پس از پخش مباحث اخلاقی ایشان،‌ مسابقه ­ای تلفنی و پیامکی طراحی شده است، همچنین با توجه به گرایش مردم به برنامه ­های نمایشی، پس از مباحث حضرت آیت الله مکارم شیرازی برنامه «شاخه طوبی» طراحی شده است که به صورت نمایشی به سیره و فضایل حضرت امیر المومنین (ع) می­پردازد.
وی درباره حضور رادیو معارف در نمایشگاه قرآن نیز اظهار داشت: برنامه ­ای 30 دقیقه­ای با عنوان «غرفه ­های نور» تهیه شده است که با هدف اطلاع رسانی از فعالیت ­های این نمایشگاه و موسسات و مراکز علمی در باره قرآن ساعت 18 و 30 دقیقه به مخاطبان محترم ارائه ارائه خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین لطفی­نیاسر تصریح کرد : ساعت 19 و پانزده دقیقه نیز با برنامه «بوی باران» با فضایی همراه با نشاط معنوی به استقبال اذان مغرب و لحظات افطار می­روییم که در آن موضوع دوستی و آشتی با خدا با رویکرد دین،‌ اخلاق و امید مطرح می­شود .
گفتنی است در این برنامه از کارشناسی حجج اسلام سرلک و ماندگار ی استفاده می شود، همچنین از بیانات اخلاقی حضرات آیات وحید خراسانی، مجتهدی و برخی دیگر از استادان اخلاق بهره برده خواهد شد.
مدیر رادیو معارف گفت: پس از پخش «دعای افتتاح»، در ساعت 22 ، مباحث دینی اخلاقی آیت الله مصباح یزدی با موضوع عبادت و نماز با عنوان «صلای توحید» تقدیم شنوندگان محترم این رسانه دینی خواهد شد.
«تفسیر حکمت» نیز عنوان برنامه ای است که حجت الاسلام دکتر رفیعی در آن نکاتی از سوره مبارکه لقمان را بررسی خواهد کرد.
دبیر شورای معارف معاونت صدا همچنین در خصوص برنامه­های طراحی شده برای کانال ندای اسلام (The Call Of Islam) نیز افزود: در این کانال نیز سه برنامه ویژه ماه مبارک رمضان طراحی شده است.
برنامه «حدیث روز Hadith of the day»، برنامه­ای 10 دقیقه­ای است که در آن احادیثی از حضرات معصومین( علیهم السلام) درفضائل ماه مبارک رمضان مطرح می­ شود، همچنین برنامه «پیام معنوی اسلام The Spiritual Massage of Islam » که دکتر سکالشفر در آن برنامه به شرح ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان می­پردازد.
و یژه برنامه «ماه خدا The Month Of Allah» نیز با کارشناسی استادان براتی،‌ بی­ریا، قزوینی و دکتر شجاع­پور به موضوعات مختلفی پیرامون فلسفه روزه، آداب روزه وآثار روزه می پردازد.

۰۳
مرداد
یکی از دعاهای ما ظهور حضرت حجت (عج) است و دعا از کلیدی ترین وسایل ارتباطی با خداست. اما در هیچ کاری و هیچ خواسته ای از ما فقط دعا پذیرفته نیست گر چه دعا بسیار لازم است.
در کنار دعا ابزار و شرایط دیگر هم باید آماده شود، یکی از اهرم های پیش برنده ی اصلی در ایجاد، توسعه و تشکیل حکومت حق،‌حضور جوانان جان بر کف و بصیر در جامعه است. پیامبر اعظم اسلام (ص) حرکت خود را با جوانان آغاز کرد و ابتدا جوانان مکه را به سوی خداوند فراخواند. اولین گرونده به او علی است که کمتر از ده سال داشت.
سید الشهداء گر چه پیران روشن ضمیری در سپاه خود داشت اما جوانان رکاب او بسیار درخشیدند علی اکبر و قاسم و عبدالله و ...
انقلاب عظیم امام خمینی (ره) نیز با حضور جوانان شکل گرفت وامروزه نیز نائب امام زمان در پیشبرد انقلاب در همه صحنه ها چشم به جوانان دارد.
اما برای ظهور قائم جوانان باید چگونه باشند؟ آیا قیام آخر نیازمند جوانان نیست؟
اگر هست چگونه جوانانی؟
قطعاً عیار جوانان مهدوی باید از عیار جوانان انقلاب های نخستین بالاتر باشد. اگر بخواهیم یک الگو و معیار برای جوانان عصر ظهور نام ببریم حتماً‌ علی اکبر معیار تام و تمامی است پس به اندازه فهم خود معیارهایی از جوان حسین (ع) برمی شماریم:
1 - اخلاق نبوی: علی اکبرخلقی نبوی داشت و جوانانی که می خواهند زمینه ساز ظهور باشند باید این خلق را داشته باشند یکی از خلق ها شدت در مقابل کفار و رحمت و رأفت بین مسلمانان است.
2 - منطق نبوی: علی اکبر منطق نبوی داشت و بر مبنای روش پیامبر سخن می گفت جوان زمینه ساز ظهور نیز باید استخدام کلماتش و نوع استدلالش به پیامبر شبیه باشد.
البته نکته مهم این است که بخشی از این صفات اکتسابی است و باید انسان آنها را به دست آورد ولی بخشی از آن هم ناشی از خلقت است که از دست انسان خارج است به همین دلیل، امروز به مادران و پدران فردا می گوییم اگر می خواهید فرزندان شما جوانان عصر ظهور باشند پیش از تولد به فکر آنها باشید و به مسائلی که پدر در انعقاد نطفه و مادر زمان حمل لازم است ،توجه داشته باشید تا جوانان شما هم مثلی علی اکبر خَلقاً‌ و خُلقا و منطقاً شبیه به پیامبر باشد.
3 - معیار صحت و بطلان در زندگی برای علی اکبر حق است نه نفس. علی در مقابل پدر که «انا لله و انا الیه راجعون» می گوید، نمی پرسد چه بر سر ما می آید بلکه می پرسد آیا ما بر حق هستیم؟
4 - علی اکبر شهادت طلب است و امام ما فرمود ملتی که شهادت دارد اسارت ندارد ،جوان کربلا زمانی که دانست مسیرش حق است به سوی مرگ می رود و می فرماید«اگر بر حق هستیم پس مرگ مهم نیست»
مرگ اگر مرد است گو نزد من آی تا در آغوشش بگیرم تنگ تنگ
5 - فرزند بزرگ امام حسین (ع) در رجزهایش توجه جدی به خانواده دارد و از خانواده ای که در راه خدا است و در مسیر حق است یاد می کند و می گوید تا پای جان از این خانواده حمایت می کنم."به خدا قسم فرزند خطاکار در باره ما حکم نمی کند و من با شمشیر آنها را می زنم و از پدرم حمایت می کنم"
6 - در عین اینکه علی اکبر توجه وافی و شافی به محور خانواده در رجز خویش دارد باز معیار این حمایت از خانواده را حرکت در خط نبوی بودن خانواده می داند و می فرماید "ما و صاحب این خانه به پیامبر نزدیک تریم"
7 - شجاعت در حرکت نیز از شاخصه های مهم علی اکبر است، او از افرادی بود که چند بار به همراه عمویش عباس برای آوردن آب به خیام حرکت کرد و پیروزمندانه بازگشت و اولین شخصیت از خاندان بنی هاشم بود که به کاروزار پرداخت در آخرین کاروزار در روز عاشورا بیش از صد و بیست نفر را به هلاکت انداخت جوانان عصر ظهور نیز این گونه اند این وصف در مورد یاران حضرت مهدی در بیان امیرالمومنین را ببینید " گروهی برای در هم کوبیدن فتنه آماده می شوند و جونان شمشیر ها صیقل می خورند "
8 - یکی از ویژگی های علی انس او با قرآن و اذان بود در این خصوص هم حضرت امیر می فرمایند:"یاران مهدی دیده هاشان با قرآن روشنایی می گیرد و در گوشهاشان تفسیر قرآن طنین افکن است "
در انتها فقط بدانیم علی (ع) وقتی از یاران فرزندش مهدی یاد می کند می فرماید : ((پدر و مارم فدای آنها باد))
۰۲
مرداد
حجت الاسلام محمد لطفی نیاسر در گفت و گو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به فرارسیدن روز جوان و نقش رسانه‌های دینی در پیشگیری از آسیب های پیش روی جوانان، اظهارداشت: در گذشته بیشترین گرایش رسانه، اطلاع رسانی و سرگرمی بود، اما امروز رسانه تربیت کننده نسل آینده محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد: فرزندان ما بیش از آن که پای صحبت ها و تربیت پدر و مادر باشند، به رسانه‌ها اقبال نشان می‌دهند، به طوری که مدرسه و خانواده در رتبه بعدی قرار دارند؛ البته این مسئله ناخواسته ایجاد شده است ولی رسانه دینی نمی‌تواند از مسئولیت مهم جهت دهی افکار و اندیشه‌های جوانان شانه خالی کند، بلکه باید نقش خود را به خوبی ایفا نماید.
* جوانان را در سانسور خبری قرار ندهیم
مدیر رادیو معارف ادامه داد: در ایران اسلامی همه رسانه ها، به گونه ای رسانه دینی محسوب می شوند؛ بنابراین در حوزه اطلاع رسانی باید جوان ایرانی را از اخبار درست، دقیق و به موقع مطلع نمود؛ چون نمی‌توانیم جوانان را در سانسور خبری بگذاریم و انتظار داشته باشیم او نیز مورد تهاجم دشمن قرار نگیرد.
وی تاکید کرد: قلب جوان یک زمین خالی است و اولین اخبار می تواند تاثیرگذاری فراوانی در تصمیم گیری و افکار او داشته باشد.
* فوتبال امروزی ابزاری برای غفلت جوانان
حجت الاسلام لطفی نیاسر در ادامه با اشاره به این‌که امروزه فوتبال به کار اصلی جوانان تبدیل شده است، خاطرنشان ساخت: امروز فوتبال وضعیت بدی پیدا کرده، سرگرمی هست، ولی سرگرمی دینی نیست، بلکه به ابزاری برای غفلت جوانان تبدیل شده که دست های پشت پرده در سطح بین المللی از آن حمایت می‌کند، چون سبب غفلت مردم از سازندگی و پیشرفت می‌شود.
وی تاکید کرد: امروز فوتبال در نگاه نسل جوان به عنوان اصل محسوب شده و کار برای جامعه و پیشرفت کشور در اولویت‌های بعدی قرار گرفته است؛ البته در کشور ما وضعیت به بدی غرب و وضع نابسامان آنها نیست، بلکه مسئولین سعی می‌کنند آن را کنترل و جهت‌دهی کنند، ولی دست هایی در جهان دوست دارند نسل جوان را سرگرم و در غفلت نگه دارند تا ذهنی آماده برای پیشرفت جامعه وجود نداشته باشد.
مدیر رادیو معارف عنوان کرد: عدم غفلت از معیار های اصلی اسلام در سرگرمی‌ها است؛ بنابراین سرگرمی نباید انسان را از ذکر خدا دور کند.
وی گفت: باید فلسفه دیگری برای رسانه دینی نوشت، فلسفه ای غیر از فلسفه رسانه در غرب، همچنین علم رسانه را از علوم جدی انسانی محسوب کرد و آن را اسلامی نمود، چون با علم رسانه غربی نمی توانیم رسانه اسلامی داشته باشیم.
* جوانان را به سوی جامعه پذیری سوق دهیم
حجت الاسلام لطفی نیاسر ادامه داد: جوانان را به سمت خانواده و جامعه پذیری سوق دهیم، چون اثر رسانه های دیجیتالی و اینترنتی اینست که آنان را از جامعه پذیری دور میکند، همچنین لازم است رشد اخلاق و فضایل فردی را در جامعه گسترش دهیم، چون در غیر این صورت نمی‌توان جامعه ایده‌آل داشت.
وی تصریح کرد: باید با زبان جوانان امروزی یعنی منطقی پیش رفت و کمی هم از احساسات الهام گرفت تا آنها را به سمت بندگی خدا فراخوانیم.
مدیر رادیو معارف با اشاره به نقش رسانه‌های غرب در دین گریزی جوانان، اذعان داشت: رسانه های غربی به شدت انسان ها را از بندگی خدا دور می کنند و سعی در تبلیغ بندگی دنیا و رسانه دارند؛ بنابراین وظیفه بسیار سختی بر عهده رسانه های دینی است تا با طراحی قالب های مورد توجه جوانان، آموزه های دینی را به آنها آموزش دهند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بروز خرافات در عرصه مهدویت به ویژه در بین نسل جوان، اظهارداشت: باید فرهنگ مهدوی را با استفاده از منابع اصیل به خوبی بررسی کنیم و جامعه را به سوی موعود گرایی گرایش دهیم، البته جامعه جوان به سمت معنویت و مهدویت گرایش دارد و ظرفیت خوبی نیز وجود دارد، که تلاش رسانه را در این عرصه می طلبد.
حجت الاسلام لطفی نیاسر افزود: برخی با ایجاد فرقه‌ها انحرافی و نحله ها قصد دارند که جوانان را فریب دهند؛ بنابراین باید به سمت منابع اصیل دینی برگردیم و دین و معارف آن را به درستی برای جوانان تشریح کنیم.
وی ادامه داد: امروز رسالت سنگینی بر دوش کسانی است که در حوزه مهدوی به صورت علمی کار می کنند که لازم است با استفاده از ظرفیت های رسانه همه این اطلاعات را به جوانان منتقل کنند و وقتی جوانان از طریق رسانه آگاه شوند و منطق دینی آنها محکم شود، هرگز منحرف نخواهند شد.
* حضرت علی‌اکبر(ع) اگوی جوان ایرانی
مدیر رادیو معارف در پایان خاطر نشان کرد: الگوی جوان ایرانی حضرت علی اکبر و امام جواد است که به عنوان جوان الهی می توان از آنها نام برد، بنابراین باید آنها را به تصویر کشید و جوانان را با این بزرگواران آشنا کرد.
۰۲
مرداد
به گزارش خبرنگار روابط عمومی رادیو معارف مدیر این رادیو در خصوص برنامه های مهدوی در دهه مهدویت گفت: یکی از وظایف اصلی رسانه در ایام دهه مهدویت توسعه معرفت مهدوی و فرهنگ انتظار در جامعه است و لذا رادیو معارف امسال سعی نموده است برنامه­های مهدوی گسترده­ای را برای مشتاقان و علاقمندان آن حضرت طراحی نموده و در هر برنامه بخشی از معارف مهدوی و وظایف منتظران و اقداماتی که در جهت ایجاد جامعه مهدوی در میهن اسلامی شکل گرفته است را به مخاطبان ارائه نماید.
حجت الاسلام والمسلمین لطفی نیاسر افزود: با طراحی­هایی که شد گروه فقه و سیره رادیو معارف با برنامه زنده «طلیعه ظهور» که به طور مستقیم از شبستان نجمه خاتون حرم مطهر حضرت معصومه (س) پخش می شود با اخبار، مصاحبه ها و گفتگوهایی با فعالان مهدوی به پیشواز برنامه های مهدوی می رود این برنامه هر روز ساعت 00/18 به مخاطبان ارائه می شود.
همچنین دومین برنامه ای که در این دهه و از 12 شعبان برای شنوندگان تهیه شده است برنامه «روشن تر از خورشید» است این برنامه هرروز پس از اخبار ساعت 8 صبح و با موضوع زندگی حضرت حجت(عج) از پیش از تولد تا غیبت صغری به مشتاقان حضرت هدیه می شود.
وی تاکیدکرد:در شب نیمه شعبان نیز برنامه «انتظار صبح» با کارشناسی استاد پیشوایی و دکتر رامین به صورت زنده به شنوندگان ارائه می شود در این برنامه که از ساعت 15/21 پخش می گردد موضوعاتی نظیر تاریخچه مهدویت و شبهات تاریخی و بحث راهکارهای زمینه سازی مهدویت مطرح می گردد.
در صبح روز نیمه شعبان نیز برنامه «صبح موعود» به صورت زنده و یا موضوع غیبت صغری، غیبت کبری، ولایت حضرت حجت (عج) و چگونگی بهره­ گیری مردم از ایشان در عصر غیبت و ولایت عام و خاص و ولایت فقیه و حکومت اسلامی به شنوندگان ارائه می­شود.
دبیر شورای معارف گفت: با توجه به اینکه شب نیمه شعبان از شبهایی است که در روایات ما احتمال شب قدر بودن آن داده شده است و احیای آن مستحب است. رادیو معارف نیز با شیفتگان و ارادتمندان آن حضرت این شب را احیاء گرفته و به طور زنده و مستقیم برنامه­های مراسم شب احیاء نیمه شعبان که در مسجد امام حسن عسکری (ع) برگزار می­گردد پخش می­نماید.
حجت الاسلام والمسلمین لطفی نیاسر در خصوص برنامه­ هایی که در طول سال با موضوع مهدویت به مخاطبان ارائه می­شود گفت: اقدامات رادیو معارف و همکاران برنامه ساز ما فقط مربوط به دهه مهدویت نیست و چهار برنامه به صورت دائم و در طول سال به شنوندگان ارائه می­شود که هر کدام موظف است بخشی از جلوه­ های حضرت حجت (عج) را برای مخاطبان روشن نماید.
برنامه «تا جمعه ظهور» که هر جمعه از ساعت 8:30 به صورت زنده به مخاطبان ارائه می­شود و یکی از کارشناسان محوری آن استاد شفیعی سروستانی است.
وی خاطرنشان کرد: برنامه «نشان صبح» که در آن، روایات مربوط به ولی­عصر (عج) و آخر الزمان و علائم ظهور توسط استاد نجم الدین طبسی بررسی می­شود برنامه «سخن انتظار» که به پخش و انتشار همایش­ها و گفتگوهای روز در خصوص حضرت مهدی(عج) و یارانش می­پردازد این برنامه نیز روزهای جمعه در بخش عصرگاهی به شنوندگان ارائه می­شود.
مدیر رادیو معارف در پایان افزود:آنچه بیان شد فقط برنامه­هایی بود که به صورت ویژه به این موضوع اختصاص داده شده بود و برنامه­های روتین این رادیو که در این ایام به موضوع مهدویت و مباحث پیرامونی آن می­پردازد بسیار زیاد است.
همچنین در بخشی انگلیسی رادیو معارف (The Call Of Islam) کانال ندای اسلام نیز برنامه­هایی با موضوع حضرت حجت (عج) طراحی شده است که می­توان به برنامه (The Last Savior) یا آخرین منجی با کارشناسی استاد حجت الاسلام اسامه عبد الغنی اشاره کرد.