حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

بنده محمد لطفی نیاسر هستم که اکنون افتخار مدیریت رادیو معارف به عهده بنده گذارده شده است.
این وبلاگ، جایی است که در آن نظرات شما را می بینم و حرفهایم را می نویسم. امیدوارم که بخوانید و نقد کنید.

طبقه بندی موضوعی

۱۱ مطلب در مهر ۱۳۸۹ ثبت شده است

۲۵
مهر
بیا که بی رخ زیبات ... دل به جان آمد
بیا که بی تو همه سود من زیان آمد
بیا که بهر تو جان از جهان کرانه گرفت
بیا که بی تو دلم جمله در میان آمد
بیا که خانه ی دل گر چه تنگ و تاریک است
دمی برای دل ما درون توان آمد
بیا که غیر تو در چشم من نیامد هیچ
جز آب دیده که بر چشم من روان آمد
***
جانا بیا که بی تو دلم را قرار نیست
بیشم مجال صبر و سر انتظار نیست
دیوانه این چنین که منم در بلای عشق
دل عاقبت نخواهد و عقلم به کار نیست
گر خواندنت مراد و گر راندن آرزوست
آن کن که رای تست مرا اختیار نیست
ما را همین بسست که داریم درد عشق
مقصود ما ز وصل تو بوس و کنار نیست
ای دل همیشه عاشق و همواره مست باش
کان کس که مست عشق نشد هوشیار نیست
با عشق همنشین شو و از عقل برشکن
کو را به پیش اهل نظر اعتبار نیست
هر قوم را طریقتی و راهی و قبله‌ایست
پیش عبید قبله بجز کوی یار نیست
۲۰
مهر
در دنیای امروز رسانه‌هایی پیشرو هستند که بتوانند در عرصه ارتباطات حرفی جدی برای گفتن داشته باشند، گرچه در گذشته حضور ستاره‌ها در رسانه تضمین‌کننده بقا بود، ولی امروزدر رسانه شنیداری وضع به‌گونه‌ای دیگر است.

امروز «چگونه گفتن» و«چه گفتن» ارزش بیشتری پیدا کرده است؛ بشر امروز بیش از انسان دیروز به سوی ماهیت پیام پیش رفته است. در این میان برنامه‌سازان و اداره‌کنندگان رسانه‌های دینی باید توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.
این مساله از آنجا بیشتر اهمیت می‌یابد که با بررسی و نگاهی در اخبار می‌بینیم؛ مخاطب امروز پرسشگر، جستجوکننده و برای فهمیدن حریص‌تر شده است و پیشرفت‌های تکنولوژیکی و علمی نه‌تنها نتوانسته به پرسش‌های عمیقش پاسخ دهد، بلکه پرسش‌های بیشتری در زندگی او ایجاد کرده است.
اگر رسانه‌ها و برنامه‌های دینی می‌خواهند جایگاهی جدی در سپهر رسانه‌ای داشته باشند، باید به چند نکته بیشتر توجه کنند:
1. گرچه گروه‌های مرجع (به معنای عام کلمه) دینی و کارشناسان مشهور می‌توانند تاثیر بسزایی در اقناع سریع‌تر مخاطب داشته باشند، اما بیان اقناعی داشتن از شهرت اقناعی برای مخاطب امروز برنامه‌های دینی مهم‌تر است.
2. کارشناسان مباحث دینی در رادیو و تلویزیون، بهتر است غیراز تخصص در یک علم، از تخصص‌های میان رشته‌ای نیز برخوردار باشند که این مهم باید در مقاله‌ای مفصل و جداگانه مطرح شود.
3. موضوعات دینی معمولا مباحثی هستند که صدها سال است برای مردم گفته شده‌اند، بنابراین از یک‌سو روزآمدی در طرح و ارائه این برنامه‌ها بسیار مهم و کارساز است و از سوی دیگر انطباق آن با مسائل روز مخاطب اهمیت بسزایی دارد.
4. گرچه در هر دینی با توجه به فهم مخاطبانش، بخشی از مفاهیم آن جزو اسرار به حساب ‌آمده و دین اسلام نیز از آن مستثنا نیست ولی امروز با توجه به سوءاستفاده دشمنان از نقاطی که در دین موشکافی نشده و به اجمال از آن گذر شده است، باید همه مباحث دینی برای مردم تبیین شود تا مخاطب به محض مواجه شدن با اطلاعات درهم و برهم ونادرست، در خصوص نکات مبهم دینی در ورطه هلاکت نیفتد. باید بدانیم و ایمان داشته باشیم دین برای همه سوالات بشر پاسخ دارد.
5. توجه ویژه برنامه‌سازان معارفی به تنوع ساختاری و بهره‌گیری از همه قابلیت‌های هنری و رفتن به سوی ساختارهای ناشناخته باتوجه به روح تنوع‌طلب انسان امروزی یکی از موارد بسیار مهم در عرضه محصولات دینی در رسانه ملی است.
6. نکته مهم دیگر توجه به مرز باریک میان دین و خرافه است. چنانچه عناصر سازنده برنامه‌های دینی از تخصص کافی برخوردار نباشند بایک کلام شنوندگان را به باتلاق خرافات می‌کشانند و یا با کلامی دیگر بخش‌هایی از دین مانند ایمان به غیب و مباحث دیگر را دچار خدشه می‌کنند. لذا به روز کردن اطلاعات دینی برنامه‌سازان عرصه‌های معارفی نیز از نیازهای جدی یک رسانه ملی پویاست

۲۰
مهر
رادیو معارف سال 1377 و همزمان با سالروز تولد حضرت فاطمه معصومه(س) به منظور گسترش مباحث معرفتی و پرداختن به حوزه‌های مختلف فرهنگ دینی در شهر قم افتتاح شد و امروز این رادیو به طور 24 ساعته روی موج AM ردیف 1071 و اف‌ام با ردیف‌های متعدد در شهرهای مختلف ایران پخش می‌شود، کانال انگلیسی «ندای اسلام» نیز تحت نظارت رادیو معارف 2 سال پیش افتتاح شد.
حجت‌الاسلام محمد لطفی‌نیاسر اسفند 1376 وارد سازمان صدا و سیما شد و تولید برنامه‌های قرآنی و معارفی را آغاز کرد. در سال 78 با افتتاح رادیو معارف به عنوان مسوول برنامه‌های قرآن و تفسیر این رادیو، فعالیتش وارد دوره جدیدی شد.
وی 2 سال پیش مدیریت رادیو معارف را پذیرفت و کارش را در این حوزه آغاز کرد. در آستانه سیزدهمین سال افتتاح رادیو معارف با حجت‌الاسلام محمد لطفی‌نیاسر درباره وضعیت کنونی و چشم‌انداز رادیو معارف به گفتگو نشستیم.
رادیو معارف براساس چه اهدافی راه‌اندازی شد؟
در سال 1376 تصمیم بر این شد که رادیوها به سمت تخصصی شدن حرکت کنند و قرار بر این شد که هر رادیو به یک موضوع خاص بپردازد تا بتواند دقیق‌تر و منسجم‌تر بحث‌ها و موضوع‌ها را پیگیری کند. بر این اساس رادیو معارف هم با هدف سامان‌دادن به بحث‌های معارفی و برنامه‌های دینی تاسیس شد تا پاسخگوی نیازهای دینی افراد جامعه باشد.
مخاطبان رادیو معارف بیشتر چه کسانی هستند؟
مخاطبان رادیو معارف عموما افرادی هستند که به مباحث دینی علاقمندند. البته زمانی بود که برنامه‌های رادیو معارف برای سطح خاصی از افراد باسواد تولید و پخش می‌شد، اما با توجه به این‌که مردم ما معلومات دینی خود را فقط براساس مدرک تحصیلی کسب نمی‌کنند بلکه با حضور در جلسات دینی هم کسب علوم معارفی دارند، عموم مردم می‌توانند از مخاطبان برنامه‌های رادیو معارف باشند و هر کسی در هر سنی و سطح سواد علمی که دارد می‌تواند برنامه‌های ما را بشنود.
چه بخش‌هایی از برنامه‌های رادیو معارف به مباحث احکام اختصاص دارد؟
در موضوع احکام ما هم پاسخگوی مسائل عادی مردم هستیم و هم در سطح تخصصی مباحث را برای آنان توضیح می‌دهیم که در هر دو بخش از حضور کارشناسان استفاده می‌کنیم.
بنابراین احکام در 2 سطح برای شنوندگان پخش می‌شود؛ یکی در سطح تخصصی و دیگری در سطح عمومی.
برنامه‌های تخصصی معمولا اوایل صبح و اوایل شب برای مخاطبان پخش می‌شوند. برنامه‌های عمومی هم حوالی اذان ظهر و اذان مغرب که مخاطبان عام ما بیشتر هستند پخش می‌شود.
کارشناسانی که با رادیو معارف همکاری دارند، بیشتر چه کسانی هستند؟
در بحث‌های تخصصی آیت‌الله جوادی‌آملی، آیت‌آلله مکارم شیرازی، آیت‌الله سبحانی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی، آیت‌آلله مظاهری، آیت‌الله نوری همدانی و حجت‌الاسلام ربانی با رادیومعارف همکاری دارند و در حوزه عمومی هم کارشناسانی مانند حجت‌الاسلام قرائتی، حجت‌الاسلام محمدی، حجت‌الاسلام پیشوایی، خانم رحماندوست و خانم حسینی حضور دارند.
آیا تاکنون تحقیقاتی صورت گرفته که نشان دهد کدام کارشناسان بیشتر مورد استقبال مردم هستند؟
آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله جوادی‌آملی، حجت‌الاسلام محمدی، حجت‌الاسلام پیشوایی و برخی دیگر که با توجه به پیشینه و ذهنیتی که مردم از صحبت‌های حضرات در مباحث مختلف دارند، در رادیو معارف نیز از حضورشان استقبال می‌کنند.
آیا رادیو معارف برنامه‌ نمایشی هم پخش می‌کند؟
حدود 5 درصد از برنامه‌های ما نمایشی است که با موضوع تاریخی، سیره انبیا، اجتماعی و فرهنگی تولید می‌شود.
برنامه‌های نمایشی رادیو معارف هم مثل سایر شبکه‌های سراسری در مرکز نمایش رادیو تولید می‌شود؟
همه نمایش‌های رادیو معارف در قم و با همکاری گروه‌های مختلف نمایشی رادیو معارف تولید می‌شود.
برنامه‌های مذهبی رادیو معارف چه تفاوتی با برنامه‌های مذهبی سایر شبکه‌ها دارد؟
برنامه‌های رادیو معارف به‌طور عمیق و گسترده به مباحث معارفی می‌پردازد و این شرایط به دلیل وجود زمان کافی برای طرح موضوعات دینی و افراد مجرب و نیروهای متخصصی است که در این شبکه فعالیت می‌کنند.
چرا مرکزیت رادیو معارف هم مثل سایر شبکه‌های تخصصی در تهران نیست و با توجه به این‌که زیرنظر معاونت صدا اداره می‌شود در قم فعالیت می‌کند؟
به این دلیل که در بحث تولید پیام هر چقدر به مرکز تولید پیام نزدیک‌تر باشیم پیام‌ها را بهتر می‌توانیم رصد کرده و انتقال دهیم و غنای تولید پیام بهتر می‌شود. یکی از اصلی‌ترین مرکز تولید پیام معارفی در کل کشور حوزه علمیه قم است بنابراین اگر رادیو معارف در جایی غیر از قم واقع می‌شد حتما از این منبع معارفی دور می‌شد. لذا در قم راه‌اندازی شد تا بتواند برنامه‌های بهتر و پربارتری تولید کند.
یکی از دغدغه‌های اکثر شنوندگان رادیو معارف کیفیت نامطلوب صدای این رادیو است. در این راستا چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
در یک سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در جهت بهتر شدن شرایط دریافت صدای رادیو معارف در معاونت فنی سازمان صدا و سیما صورت گرفته است. کیفیت آنتن‌های رادیو معارف در استان‌ها خیلی بهتر شده و اکنون سیگنال‌رسانی امواج این رادیو هم از سیستم‌های فنی تهران انجام می‌شود. البته ماهواره مستقلی نیز در قم راه‌اندازی شده که باعث بهتر شدن کیفیت صدای رادیو معارف شده است.
چه برنامه‌هایی برای ارتقای برنامه‌های رادیو معارف دارید؟
در بخش فنی باز هم ارتقای کیفیت فنی رادیو را پیگیری خواهیم کرد. در برنامه‌سازی هم به طور جدی به سمت تولید برنامه‌های آموزشی برای مخاطب خاص و عام پیش می‌رویم. در بخش تخصصی، ضمن آموزش به مخاطب تصمیم داریم مدرک و گواهینامه آموزشی هم برای مخاطبان صادر کنیم، از طرف دیگر گرایش بیشتر و جدی به موضوعات روز از مهم‌ترین اتفاقات جدید در برنامه‌سازی است. برای رسیدن به این هدف، گروهی در رادیو معارف تشکیل شده که اعضای آن موضوعات روز را شناسایی می‌کنند. تیم رصدی آماده کردیم تا به شناسایی موضوعات روز در جامعه بپردازد و آنها را در اختیار برنامه‌سازان قرار ‌دهند و پس از تحقیق و بررسی در قالب برنامه ‌ روی آنتن رادیو معارف می‌رود.
۲۰
مهر
قم در انتظار رهبر فرزانه ی انقلاب
چند باشم در انتظار تو من
فتنه‌ی روی چون نگار تو من
خشک‌لب مانده نعل در آتش
تشنه‌ی لعل آبدار تو من
وقت آمد که بر میان بندم
کمر از زلف مشکبار تو من
برقع از روی برفکن تا جان
پای‌کوبان کنم نثار تو من
گر جهان آمده است با روزی
سر نهم مست در کنار تو من
گرچه آورده‌ای به جان کارم
تا به جان در شدم به کار تو من
بر من از صد هزار عزت بیش
آنکه باشم ذلیل و خوار تو من
شد قرارم که چند خواهد بود
چشم بر راه بیقرار تو من
تیره شد روز من چرا نکنم
دیده روشن به روزگار تو من
ترک کار فرید از آن گفتم
تا شوم فرد و یار غار تو من
۱۶
مهر
اگر شماره ای در قم داشته باشید یا دوستی در قم حتما این پیامک ها را در یافت کرده اید که نشانه ی انتظار قمی ها برای قدوم ولایت است:
غم از دل خسته نفسی خواهد رفت
اندوه ز قلب هر کسی خواهد رفت
آقا که به قم بیاید انشاءالله
خورشید دگر مرخصی خواهد رفت
*****
رواق منظر ما آشیانه ی توست
کرم نما و فرود آ که خانه خانه ی تست
نذر مقدمش و ان یکاد و صلوات
*****
آواز خوش ترانه ای می آید
خوش حالی بی کرانه ای می آید
با شور و شعف چلچله ها می خوانند
سید علی خامنه ای می آید
*****
حقا که تو از سلاله ی فاطمه ای
با خنده ی خود به درد ما خاتمه ای
زیبا تر از این نام ندیدم به جهان
سید علی الحسینی الخامنه ای
۱۴
مهر
در انتظار رویت روی دلدار
مرا عقیق تو باید شکر چه سود کند
مرا جمال تو باید قمر چه سود کند
چو مست چشم تو نبود شراب را چه طرب
چو همرهم تو نباشی سفر چه سود کند
مرا زکات تو باید خزینه را چه کنم
مرا میان تو باید کمر چه سود کند
چو یوسفم تو نباشی مرا به مصر چه کار
چو رفت سایه سلطان حشر چه سود کند
چو آفتاب تو نبود ز آفتاب چه نور
چو منظرم تو نباشی نظر چه سود کند
لقای تو چو نباشد بقای عمر چه سود
پناه تو چو نباشد سپر چه سود کند
شبم چو روز قیامت دراز گشت ولی
دلم سحور تو خواهد سحر چه سود کند
شبی که ماه نباشد ستارگان چه زنند
چو مرغ را نبود سر دو پر چه سود کند
چو زور و زهره نباشد سلاح و اسب چه سود
چو دل دلی ننماید جگر چه سود کند
چو روح من تو نباشی ز روح ریح چه سود
بصیرتم چو نبخشی بصر چه سود کند
مرا بجز نظر تو نبود و نیست هنر
عنایتت چو نباشد هنر چه سود کند
۱۳
مهر
شب بود موقع خواب داشتم کتاب "خاکهای نرم کوشک " را میخواندم که رسیدم به یک خاطره از همسر شهید برونسی باعنوان خانه ی استثنایی که خلاصه ای از آن را برای شما نقل میکنم گرچه توصیه میکنم حتما این کتاب را بخوانید:
دیوار گلی خانه ی شهید برونسی نیازمند تعمیر بود و یکبار اون شهید بزرگوار تصمیم میگیره آنرا درست کند برای همین ابتدا خرابش میکند ولی موقعی که میخواهد آنرا مجددا بنا کند مسئله ی مهمی پیش میاید که مجبور میشه به منطقه جنگی برگرده وقتی خانم ایشان با ناراحتی میگه لاقل خرابش نمی کردی یعنی این درسته که من توی این خونه ی بی در و پیکر باشم اونم با چند تا بچه ی کوچک ؟
شهید برونسی با یک قیافه جدی ولی با مهربانی می گه :
من از همون بچگی و از همون اول جوانی که توی روستا بودم هیچ وقت نه روی پشت بام کسی رفتم نه از دیوار کسی بالا رفتم نه به زن و ناموس کسی نگاه کردم الان هم می گم که تو اگر با سر و روی باز هم بخواهی بیرون بری اصلا کسی طرفت نگاه نمی کنه خیالت راحت باشه که هیچ جنبنده ای توی این خونه مزاحم شما نمی شه چون من مزاحم کسی نشدم هیچ ناراحت نباش.
همسر ایشان میگه واقعا راست گفت آب توی دل ما تکون نخورد و به قول خودش هیچ جنبنده ای مزاحم ما نشد.
یاد یک روایت توی خصال شیخ صدوق از امام صادق(ع) افتادم که ایشان فرمودند نسبت به زنان مردم پارسا و پاک دامن باشید تا زنان شما نیز پاک دامن باشند .
نکته ی مهمی که از این روایت برمیاد و توی آن خاطره هم روی آن تاکید شده این است که خیانت ثمره ی خیانت است و اگر نسل ما با همین یک حدیث تربیت شود حتما جامعه ی عفیف تر و پاک تری خواهیم داشت .
همیشه به یاد یه نکته ی طلایی باشیم "عمر ما اونقدر طولانی نیست که بتوانیم همه چیز را تجربه کنیم پس از تجربه ی دیگران استفاده کنیم " بخصوص اگه اون شخص شهید برونسی باشد
۱۱
مهر
پس از دوران امام سجاد (ع) دشمنان اسلام ناب محمدی به این نکته رسیدند که حرکات سخت و فشارهای نظامی و سیاسی آشکار برای مقابله با اسلام ناب راه به جایی نمی برد لذا در دوران امام باقر (ع) و امام صادق (ع) که مصادف بود با پایان دوره ی تاریک بنی امیه و شروع دوره سیاه حکومت بنی عباس، حمله ها به دین تغییر ماهیت داد و حرکتهای علمی و نرمی در جهت تغییر محتوای دین شروع شد و فرقه های جدید و نو ظهوری مثل کیسانیه، معتزله، اشاعره، زیدیه و ... به وجود آمد و هم زمان با آن نحله هایی مثل کفار وزنادقه نیز دوباره پا به عرصه وجود گذاردند و خود را در سطح عموم و خواص جامعه مطرح کردند.
در همان زمان امام صادق (ع) با بصیرت الهی در مسیر چگونگی مبارزه برای پاسداری از دین جبهه های جدیدی گشودند و با تلاش و کوشش ، مکتبی را بنا گذاردند و شاگردان بسیاری را در زمینه علوم مختلف تربیت کرده و رشد و بقا اسلام ناب را تضمین کردند تا اسلام بدون کم و کاست بدست نسل امروز برسد اما پس از هزار و اندی سال مجدداً معارف اسلامی و آموزه های اصیل آن دوباره با همان هجمه مواجه است که مقام معظم رهبری مدظله العالی از آن به جنگ نرم دشمن بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و آموزه های اسلام ناب محمدی تعبیر کردند و امروز ما باید همان گونه که امام صادق (ع) ترسیم کردند، مبارزه کنیم.
و از آن جا که جامعه با علوم انسانی اداره می شود برای مقابله جدی و پیروزی در این عرصه نیز نیازمند طراحی علوم انسانی بر اساس قرائت صحیح از اسلام و آموزه های اجتماعی و انسانی آن هستیم. اگر دشمن در جنگ نرم موفقیت هایی به دست می آورد علت آن این است که صحنه جنگ و دفاع را خودش برای ما چیده است و بسیاری از دانش آموختگان دانشگاههای ما امروز بر اساس آموخته هایی عاریتی از غرب به دنیا و انسان و جوامع انسانی نگاه می کند در حالی که از ابتدای انقلاب ما هر گاه با معظلی رو به رو شدیم و آن را رفع و دفع نمودیم فقط به مدد آن بود که صحنه مبارزه را خودمان طراحی می کردیم.
اکنون نیز برای پیروزی در صحنه نبرد نرم ، حوزویان و دانشگاهیان ما باید همتی مضاعف و کاری مضاعف نمایند و علوم انسانی را بر پایه های اسلام ناب محمدی مستقر نمایند و مسلم بدانند اگر پایه های هر علمی را بتوان از غرب و شرق عاریت گرفت و در آینده آن را بر اساس آموزه های دینی و ملی ، بومی ساخت، در علوم انسانی این گونه نیست و باید پایه ها و رو بناها را به طور کامل بر اساس اسلام اصیل طراحی نمود.
نکته مهم: بیش از نیمی از سال مزین به استراتژی همت مضاعف و کار مضاعف گذشته است و امروز در ایام شهادت امام صادق (ع) ما باید بگوییم به چه میزان در بومی کردن علوم انسانی تلاش کرده ایم و چه قدر موفق بوده ایم.
۱۰
مهر
به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله مصباح یزدی، صبح امروز، در دیدار مدیران رادیو معارف، اظهارداشتند: برکاتی که امروز از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نصیب ما و جهانیان می شود یکی از برکات امام خمینی و مقام معظم رهبری است و امام بارها تاکید کردند رادیو و تلویزیون باید دانشگاه باشند و رادیو معارف نیز بر اساس منویات رهبری و با همین اهداف تاسیس شده است.
معظم له افزودند: رادیو معارف مایه امید بسیاری از متدیین جامعه است، به طوری که این رادیو نشان داد که می توان از دستاوردها و تکنولوژی جدید غرب و دنیای معاصر استفاده کرد، ولی تحت سیطره افکار و فرهنگ آنها قرار نگرفت و از این ابزار در جهت ترویج و تبلیغ ارزش های دینی و اسلامی و تبیین موازین شرعی استفاده کرد.
ایشان ادامه دادند: استفاده از دستاوردهای علمی روز دنیا و تکنولوژی نباید منحصر به غربی و مصارف غیر دینی و غیر اخلاقی باشد، بلکه می توان از مزایای تمدن امروز استفاده کرد و از نقاط منفی آنها پرهیز نمود.
عضو خبرگان رهبری پیشرفت برنامه های رادیو معارف را در گرو همکاری تنگاتنگ با حوزه علمیه دانست و گفت: هرچه این همکاری ها قوی تر شود نتایج بهتری دربر خواهد داشت.
ایشان با اشاره به این که حوزه می تواند در زمینه تامین محتوا برای رسانه ها و فعالیت های فرهنگی فعال تر باشد، خاطر نشان ساختند: حوزه علمیه و روحانیون به عنوان متولیان امر دین و فرهنگ در جامعه و تعیین کنندگان محتوای رسانه و فرهنگ جامعه باید جدی تر وارد این عرصه شوند.
آیت الله مصباح یزدی بیان داشتند: در ملاقات اعضای خبرگان با مقام معظم رهبری ایشان تاکید کردند پیشرفت فرهنگی کشور در گروی کار روحانیت است، هر چند دولت باید زمینه ساز برنامه های فرهنگی باشد، اما تولید محتوا با روحانیت است.
ایشان یادآور شدند: برخی از شخصیت های مهم کشور از 6 سال قبل تاکید دارند که برای مدیریت اسلامی در کشور باید برنامه های اساسی داشته باشیم و امروز یکی از نیاز های مهم کشور مدیریت کارآمد اسلامی با افق باز جهانی تا نیازهای فرهنگی جامعه و حتی جهان را در نظر بگیریم و برای آن برنامه ریزی کنیم، چون رسالت جهانی این انقلاب عمدتا رسالت فرهنگی است.
عضو خبرگان رهبری تاکید کردند: هر دستگاهی باید اتاق فکری داشته باشد، زیرا تبادل نظر، فکر و تجربه در این راستا به نفع همه آحاد جامعه است.
ایشان تصریح کردند: فکر ایجاد یک رسانه اسلامی از اولین روز های پیروزی انقلاب اسلامی مطرح شد و بسیاری این کار را کار حوزه می دانستند وحتی خواستار ایجاد شبکه ای در قم ویژه مباحث فرهنگی و دینی شدند، ولی مسئولین اجرایی آن زمان ابا کردند.
معظم له بیان داشتند: رادیو معارف بیش از تصور پیشرفت کرده و توانسته مخاطبین خود را از طوایف و اقشار مختلف جذب کند؛ به گونه ای که بسیاری از افراد با این رادیو انس دارند.
ایشان افزودند: تبلیغ در عرصه جهانی با زبان های دیگر از وظایف رسانه است و رسانه های ما در این بخش می توانند اقدامات بسیاری انجام دهند و اساسا نظامی که بر اساس یک ایدئولوژی به وجود آمده، باید رسانه های مختلفی برای رساندن پیام خود به جهانیان داشته باشد.
آیت الله مصباح یزدی گفتند: تعامل میان حوزه و رسانه های مختلف به ویژه رادیو و تلویزیون بسیار مهم، موثر، مفید و لازم و ضروری است.
معظم له در پایان خاطرنشان کردند: رادیو معارف مایه امید به نظام و رسانه ای مقبول، محبوب و پر شنونده است که با حفظ آرمان های نظام و انقلاب، احکام، موازین و مسائل شرعی و دینی را برای جامعه تبیین می کند.
مدیر رادیو معارف نیز در ابتدای این دیدار ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها وبرنامه های این رادیو افزود: از جمله وظایف مهم رادیو معارف حمایت همه جانبه از نظام اسلامی و ولایت فقیه است
به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام محمد لطفی نیاسر در این دیدار با اشاره به سیزدهمین سالگرد تاسیس این رادیو اظهار داشت: این شبکه رادیویی با 18 ساعت تولید برنامه در قالب پنج گروه تخصصی به صورت 24 ساعته، به عنوان مهم‌ترین و قوی‌ترین مرجع رسانه‌ای در مسائل دینی و فرهنگی، میان اقشار مختلف جامعه مطرح است و طی 13 سال تلاش شبانه‌روزی گام‌های موثری در ارتقای سطح فکری، اعتقادی و دینی جامعه برداشته است.
مدیر رادیو معارف گفت: در بخش انگلیسی، با تاسیس شبکه رادیویی ندای اسلام، چهار ساعت تولید و 24 ساعت برنامه برای اقصی نقاط جهان پخش می‌شود و از مهم‌ترین رسانه‌های رادیویی شیعی در جهان محسوب می‌‌شود که برنامه‌هایی چون تفسیر قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و پاسخ به شبهات پیرامون مذهب تشیع را پخش می‌کند.
وی به استراتژی‌های کلی و کلان این شبکه رادیویی اشاره کرد و افزود: این رادیو شجره‌ای طیبه و رسانه‌ای دینی و شناخته شده به عنوان یک مرجع قوی و معتبر در مسائل دینی و فرهنگی برای دوستداران برنامه‌های رادیویی در سراسر کشور محسوب می‌شود.
مدیر رادیو معارف ادامه داد: این رادیو بهترین و غنی‌ترین محتوای دینی و فرهنگی را در قالب یک همکاری سه جانبه میان مخاطبان در سطوح و اقشار مختلف، حوزه و حوزویان به عنوان کارشناسان دین و رادیو به عنوان سازنده برنامه ایجاد کرده است.
وی با اشاره به استقبال خوب دوستداران برنامه‌های رادیویی از این شبکه بیان داشت: امروز 18 درصد مخاطبان برنامه‌های رادیویی کشور به این شبکه اختصاص دارد توانسته است رضایت 90 درصد مخاطبان خود را جلب کند.
‌لطفی نیاسر برنامه‌های رادیو معارف را به دو بخش عمومی و ویژه مخاطبان خاص و دارای پرونده تقسیم‌بندی کرد و عنوان داشت: بخشی از مخاطبان برنامه‌های رادیو معارف، عمومی هستند ولی اغلب آنها مخاطبان خاص، ثبت‌نام شده و دارای پرونده هستند که برنامه‌های ویژه‌ای را دنبال می‌کنند.
وی افزود: یکی از برنامه‌های ویژه‌ این رادیو، تامین دوره‌های ضمن خدمت برای 45 هزار معلم آموزش و پرورش استان تهران است که طی این برنامه، آموزش ترجمه و مفاهیم قرآن، مهارت‌های زندگی، کاربرد حدیث در زندگی، امام زمان (عج) و پاسخ به شبهات مربوط به ایشان، شبهات مربوط به آخر‌الزمان و ولایت فقیه ارائه می‌شود.
مدیر رادیو معارف تصریح کرد: حرکت رادیو معارف بعد از فتنه‌های اخیر به سوی تامین نیازهای معارفی و تقویت پایه‌های تئوریک نظام جمهوری اسلامی است، به طوری که در این زمینه توصیه‌ها، راهبردها و استراتژی‌هایی که از سوی رهبری بیان شده را با حضور کارشناسان خبره برای مردم تبیین می‌کنیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به حضور کارشناسان خبره مسائل دینی و فرهنگی در این رادیو، امروز این شبکه به عنوان مهم‌ترین مرجع و منبع برای معرفی کارشناسان امور دینی به رسانه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی کشور معرفی شده و تاکنون ده‌ها کارشناس دینی و فرهنگی را به رسانه‌های مختلف معرفی کرده است.
۰۹
مهر
مدیر رادیو معارف گفت: اگر می خواهیم به شکوفایی واقعی برسیم باید انسان سازی را بر کارخانه سازی ترجیح دهیم
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"جلسه ویژه مدیر رادیو معارف با مهندس علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن و شورای معاونین وی در این وزارتخانه برگزار شد.
حجت الاسلام لطفی نیاسر در ابتدای این جلسه با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، توجه ویژه مدیران ارشد وزارت صنایع و معادن به اعمال و ادعیه این ماه و به خصوص خدمت بیشتر به مردم را متذکر شد.
وی با تشکر از وزیر صنایع و معادن در خصوص طراحی بخش صافا(صنعت ایرانی-فرهنگ اسلامی) که در آن به مبتنی شدن صنعت و معدن بر اساس آموزه های اسلامی و دینی توجه شده است، آمادگی رادیو معارف را برای هر گونه همکاری در اجرای این طرح مکتبی اعلام کرد.
مدیر رادیو معارف با تبیین حیات مادی و حیات الهی گفت: هم اکنون برخی از تاکتیک های ما در بخش صنعت و معدن در جهت حیات الهی نیست و امیدواریم با اجرای طرح صافا، به آن نقطه مطلوب برسیم.
دبیر شورای معارف معاونت صدا، همچنین با زودگذر خواندن تحریم های اقتصادی دشمنان، مهمترین عامل گذر از این موانع سست پایه را توکل به خدای بزرگ دانست و افزود: اگر می خواهیم به شکوفایی واقعی برسیم باید انسان سازی را بر کارخانه سازی ترجیح دهیم و سپس با اتکال به امداد الهی و استفاده از نخبگان پرورش یافته در فرهنگ اسلامی، دروازه های پیشرفت مبتنی بر تفکر ایرانی اسلامی را بگشاییم.
حجت الاسلام لطفی نیاسر تاکید کرد: اگر مدیران ارشد، دارای همت بلند نباشند نمی توانند در زیر دستان خود و عموم مردم انگیزه ایجاد کنند و همت آنها را بالا ببرند.
وزیر صنایع و معادن نیز در این دیدار ضمن استقبال از همکاری با رادیو معارف، به نواقص کار فرهنگی در بخش صنعت و معدن و ضعیف بودن بن مایه های اسلامی در آن اشاره کرد و افزود: در مسابقه توسعه، باید بر اساس دین و آیین خودمان، به تعریف توسعه و صنعت بپردازیم.
محرابیان تاکید کرد: نیاز اصلی ما، تبیین مبانی فقهی بخش های مختلف اجرایی کشور از جمله صنعت و معدن توسط علما و اندیشمندان حوزوی است و اکنون زمان آن رسیده است تا شبهات دینی در بخش صنعت و معدن به یک چالش علمی تبدیل شود و نتایج این مباحث، به عنوان راهنمای مدیران این بخش مورد استفاده قرار گیرد.
در این دیدار همچنین، حجت الاسلام طالبی نیا مدیر گروه فقه و سیره رادیو معارف، نیزبا تشریح برنامه "فقه و زندگی" و پرداختن به موضوع صنعت و معدن در این برنامه، بر لزوم تقویت ارتباط دولت با نخبگان حوزوی و دفاتر مراجع عظام تقلید و اهمیت آن در موفقیت های دولت تاکید کرد که مورد استقبال وزیر صنایع ومعادن قرار گرفت.