حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

بنده محمد لطفی نیاسر هستم که اکنون افتخار مدیریت رادیو معارف به عهده بنده گذارده شده است.
این وبلاگ، جایی است که در آن نظرات شما را می بینم و حرفهایم را می نویسم. امیدوارم که بخوانید و نقد کنید.

طبقه بندی موضوعی

۲ مطلب در آذر ۱۳۸۹ ثبت شده است

۱۰
آذر
خبرگزاری ایسکانیوز: مدیر رادیو معارف گفت: در بخش تولید پیام بیش از 70 درصد از کارکنان رادیو و در بین کارشناسان بیش از 85 درصد از دانش آموختگان مکتب اهلبیت (ع) هستند و می‌توان رادیو معارف را ثمرة حضور مدیریتی و امکاناتی سازمان صدا و سیما و حضور محتوایی حوزۀ علمیه دانست.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز" حدود یک ماه از بیانات مقام معظم رهبری (حفظه الله) در خصوص ارتباط تنگاتنگ حوزه و رسانة ملی می‌گذرد.
معظم له علی‌رغم اشاره به عدم ایده‌آل بودن برنامه‌های رسانه از نگاه دین، به مسئولیت بیشتر حوزویان و روحانیون اشاره کردند.
۱۰
آذر
مدیر رادیو معارف گفت: در خارج از کشور ما بیشتر با تحریفات پیرامون قیام عاشورا روبرو هستیم و مقابله با این بخش را بسیار جدی گرفته‌ایم.
نشست خبری محمد لطفی نیاسر دبیر شورای معارف صدا با موضوع ویژه برنامه‌های ماه محرم و افتتاح رسمی سایت بوی سیب امروز با حضور نمایندگان رسانه‌های جمعی برگزار شد.
بنابراین گزارش، در این مراسم لطفی گفت: یکی از مهمترین بحث‌های ما در آرایش رسانه‌ای این است که پیام‌های همگن داشته باشند و در حوزه پیام مفاهیم واحدی به مخاطب ارائه کنند و از این بابت فرق بین رسانه ملی با رسانه‌های دیگر نیست.
وی با بیان این که معاونت صدا از یک شبکه و نیم به 19 شبکه رادیویی تبدیل شد و همواره در مهندسی پیام این همگنی پیام در کنار تفاوت قالب‌ها وجود داشت، اظهار داشت:
با ابتکار آقای صوفی معاون صدا، شوراهای تخصصی طراحی و زیر نظر شبکه‌های اصلی تشکیل شد و رهاورد آن تشکیل شورای معارف معاونت صدا زیر نظر رادیو معارف، شورای ورزشی زیر نظر رادیو ورزش و ... بوده است.
ضمن این که پس از برگزاری جلسات ویژه همه شبکه‌ها موظف به ارائه گزارشی از عملکرد خود هستند.
وی ادامه داد: در راستای اقدامات جدید معاونت صدا با مرکز ملی پاسخگویی ارتباط برقرار کردیم و قرار شد کارمان را از 3 شبکه ایران، معارف و جوان شروع کنیم با توجه به این که دوستان در این مرکز با شبهات و دغدغه‌های جامعه مواجه هستند، رصد بسیار خوبی از موارد مطرح در جامعه دارند و فعلا همکاری‌مان را از طریق این سه شبکه آغاز کرده‌ایم و قرار است گستره شبهات را رصد و به معاونت صدا ارائه کنند و به‌زودی نتیجه عملی آن روی آنتن مشخص خواهد شد.
دبیر شورای معارف صدا در ادامه سخنان خود درباره ویژه برنامه‌های ماه محرم شبکه‌های مختلف رادیو اظهار داشت: رویکرد ما در برنامه‌های محرم امسال 3 مسئله است که 2 مسئله محتوایی و یک مسئله ساختاری است. رویکرد محتوایی برنامه‌ها عموما رویداد محور و تحلیل‌محور هستند که در کنار آن روایت قصه را هم داریم.
وی ادامه داد: رادیو جوان از روز عرفه برنامه داستانی سفیر حج را شروع کرده است و تا روز عاشورا به همراه تحلیل به موضوع سفر امام حسین (ع) می‌پردازد. رادیو ایران نیز برنامه «با کاروانیان» را دارد که با توجه به این که مهمترین مسئله قیام امام حسین امر به معروف و نهی از منکر است به این مسئله می‌پردازد.
رادیو قرآن نیز برنامه «راه می‌گوید حسین‌ را» دارد. از رادیو فرهنگ نیز «رندان تشنه لب» به روی آنتن می‌رود. رادیو تهران نیز به هیئت‌های قدیمی می‌پردازد که از قدیمی‌ترین NGO‌های مردم‌نهاد کشور محسوب می‌شود.
لطفی نیاسر در ادامه سخنان خود به برنامه‌های ویژه ماه محرم در رادیو صدای آشنا اشاره و عنوان داشت: این شبکه رادیویی به مسئله عاشورا در کشورهای جهان می‌پردازد و رادیو نوا نیز کارش را با نمایش پیر غلامان شروع کرد و یکی از مأموریت‌های ویژه آن ارائه بهترین روضه‌ها و قوی‌ترین مباحث شعری است که شبکه‌های مختلف بتوانند از آن استفاده کنند و از بحث تحریف هم بری باشد.
وی ادامه داد: ما در بخش فارسی زبان رادیو معارف 9 برنامه طراحی کردیم که اولین آن «نجوای عاشقان» است. برنامه «ناصحان» نیز به موضوع امر به معروف و نهی از منکر می‌پردازد.
برنامه‌های «علم هدایت»، «خیمه‌های عشق» ،‌ «شور عاشورا» و «مسافران بهشت» از دیگر برنامه‌های ما هستند.
مدیر رادیو معارف در ادامه به برنامه‌های بخش انگلیسی زبان رادیو معارف اشاره کرد و در این باره گفت: بررسی علل قیام عاشورا از جمله مأموریت‌های ما است و در این زمینه سعی می‌کنیم از تحریفات در زمینه قیام عاشورا بکاهیم. متأسفانه در خارج از کشور به ویژه کشورهای انگلیسی زبان ما با تحریفات بیشتری روبرو هستیم.
لطفی نیاسر در ادامه این نشست خبری در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در مواجه با تحریفات پیرامون قیام عاشورا تصریح کرد: تحریفات در این زمینه شکلی و محتوایی است. تحریفات شکلی مانند تحریف در روضه‌ها است و ما موظف هستیم تا مباحث روایی - تاریخی را در این زمینه زیاد کنیم تا جواب این انحرافات را بدهیم. تحریف در پیام عاشورا نیز وجود دارد مانند تحریفی که از بر صلیب رفتن حضرت عیسی (ع) وجود دارد و برخی فکر می‌کنند که به صلیب کشیده شد تا گناهان مردم آمرزیده شود همین تحریف در مورد واقعه عاشورا هم ایجاد شده است و اصلاح تحریفات معنوی بسیار مهم است. ما این بخش را جدی‌تر گرفته‌ایم و دراین راستا بیشتر برنامه‌سازی کرده‌ایم.
در ادامه این مراسم محسن جان‌جانی مدیر روابط عمومی رادیو معارف و دبیر چهارمین طرح ملی جشنواره وبلاگ‌نویسی بوی سیب نیز در سخنانی گفت: امسال با همت رادیو معارف چهارمین دوره این طرح را برگزار می‌کنیم. در سال گذشته 2 هزار طرح به دبیرخانه ارسال شد و امسال چهارمین طرح از 16 آذر که مصادف با اول محرم است آغاز می‌شود.
وی ادامه داد: امسال در 6 موضوع عباس‌ شریف، یزید 2011، کربلا آنگونه که بود، یک هیئت حسینی، دوست من خوبی پیشه کن و حرم تو خانه من است علاقمندان می‌توانند آثار خود را ارسال کنند.
وی تصریح کرد: همچنین 5 اسفند ماه مراسم اختتامیه در حرم شاه عبدالعظیم حسنی برگزار می‌شود و سفر به عتبات عالیات، کمک هزینه سفر به سوریه و مشهد و جوایز ویژه فرهنگی به برگزیدگان این طرح اهدا می‌شود.
بنابراین گزارش، در ادامه این مراسم از سایت چهارمین طرح ملی جشنواره وبلاگ‌نویسی بوی سیب رونمایی شد و همچنین از معارف‌نگاران برگزیده تجلیل شد.
در این مراسم از روزنامه کیهان، شبکه پیام‌نمای شبکه 3، خبرگزاری ایسکانیوز، خبرگزاری رسا، خبرگزاری ایسنا، خبرگزاری مهر، خبرگزاری ایکنا، سایت خبری خیمه و روزنامه جام جم تجلیل شد.
نقل از خبرگزاری فارس