حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

بنده محمد لطفی نیاسر هستم که اکنون افتخار مدیریت رادیو معارف به عهده بنده گذارده شده است.
این وبلاگ، جایی است که در آن نظرات شما را می بینم و حرفهایم را می نویسم. امیدوارم که بخوانید و نقد کنید.

طبقه بندی موضوعی

۲ مطلب در تیر ۱۳۹۰ ثبت شده است

۲۵
تیر
در پی بررسی انجمن حجتیه در برنامه ی تا جمعه ی ظهور رادیو معارف بعضی از شنوندگان سوالاتی را مطرح کردند که کارشناسان برنامه به آنها پاسخ میدهند ولی یکی از دوستان برای بنده کامنتی را قرار داده بود که به نظرم رسید در اینجا مطرح کنم و پاسخ آن را هم بدهم تا اگر دوستان دیگر هم لازم دانستند درباره ی آن اظهار نظر کنند
متن زیر از آقای بهرام است که در ادامه آن مطالب بنده می آید
با سلام
و با آرزوی موفقیت روزافزون در نشر معارف فطری ،
چون در چند جا از سایت رادیو معارف وارد شدم ولی امکان نظردهی نیافتم ،در اینجا مطلب خود را خدمتتان می فرستم:
در برنامه ی “تا جمعه ظهور”در روز جمعه ۲۴تیر۹۰ ،کارشناس برنامه (استاد اسماعیلی) در نقد عملکرد انجمن حجتیه به این بحث قدیمی اشاره کردند که مبارزه با بهائیت در زمان پهلوی مبارزه با شاخه بود و ریشه رژیم پهلوی بود و بعد هم به تشکیلات بین المللی بهائیت اشاره کردند که اکنون در کشورهای مختلف فعالیت دارند.
دو مطلب در اینجا قابل توجه است:
۱- اگر رژیم پهلوی ریشه بود و بهائیت شاخه بود،چرا بعد از ۳۲ سال از قطع این ریشه ،اکنون دامنه ی فعالیت های این شاخه هنوز هم ادامه دارد و گسترده هم می شود بطوریکه در عرصه های مختلف و حتی در اعلامیه های حقوق شر و فتنه های اجتماعی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی هنوز هم مطرح است؟ آیا این نکته نباید مورد توجه کارشناس محترم باشد؟پاسخ ایشان در این موردِ روشن چیست؟
ممکن است بفرمایند ریشه های دیگری داشته است که هنوز هم باقی و برقرار است.در اینصورت ضمن اینکه فرمایش اول ایشان نقض می شود ،باید گفت:اگر ریشه ی دیگری داشته اند ،همان ریشه ها مورد توجه انجمن حجتیه بوده است.بطوریکه در بررسی تاریخ بهائیت به حمایت های دولت های استعماری اشاره کرده و می کنند.
۲- اینکه فرمودند اکنون در کشورهای مختلف فعالیت دارند ،باز با گفته ی ابتدائی و نقد ایشان متناقض است.آیا امروز در آن کشورها هم رزیم پهلوی حاکم است؟
۳- آیا امثال شهید باهنر و شهید مطهری در همان زمان رژیم پهلوی برای نشر معارف دینی و پرورش نسل دیندار و مبارزه با شبهات و انحرافاتی که برخی ازان ها ریشه در فعالیت های فرهنگی و سیاسی همان رژیم داشتند ، با دولت وقت (در آموزش و پرورش و دانشگاه ها) همکاری نداشتند؟ چرا در فعالیت های آشکار آن ها (سخنرانی های بسیار و کتاب های تألیف شده ی ایشان)مبارزه علنی با رژیم دیده نمی شود؟ آیا آنها به این بنیان طاغوتی توجه نداشتند؟آیا همکاری آنها هم جای بررسی و تأمل دارد(همانطور که کارشناس محترم در مورد انجمن اشاره کردند)؟ آیا اقدام ایشان همسوئی با رژیم بود یا تلاشی صادقانه و خالص برای نجات نسل شیعه از هجمه های فرهنگی دشمنان دین و آنهم با سلاح کلام و بیان و نوشتار و تربیت نسل مؤمن و متدین؟ آیا آنها هم از ماهیت رژیم غافل بودند؟
اگر چنین باشد همکاری بسیاری از علما با حکومت های وقت در همین جهت زیر سؤال می رود.کاری که برخی روشنفکران ناآگاه یا مغرض بعنوان اتهام به برخی علمای اگاه شیعه مطرح کرده اند و بسیاری از ناآگاهان را با خود همراه کرده اند.
پاسخ این سؤالات ،در واقع پاسخ به اتهاماتی است که به این بنیان خیریه -که با حمایت مراجع سال ها فعالیت مؤثر در این زمینه داشت- زده می شود و آبی است که در آسیاب دشمنی که از چند دسته کردن و ایجاد اختلاف در میان مسلمانان بهترین بهره ها را تا کنون برده است،به رایگان و بلکه بهره بردن از بیت المال مسلمین ریخته می شود.
اینجانب به عنوان کسی که عضو این انجمن نبوده امّا در برابر تهمت های بی مورد نیز بی تفاوت نمی گذرد و از اختلافات بی جا دلگیر می شود، از این برنامه -که سال ها علاقمند و پیگیر برنامه های آن بوده ام-چنین انتظاری نداشتم.
و خدا بر راز سینه ها و نهان قلب ها آگاه است.
با احترام
پاسخ بنده
نوشته بودید"این بحث قدیمی" است اما باید بگویم این بحث اکنون نیز جریان داردو نشانه ی آن مقابله با برنامه ی تاجمعه ظهور و برنامه‌هایی با این موضوع است
اما نکته مهم این است که این فکر، فکر خطرناکی است و در نهایت به جدایی دین از سیاست می‌انجامد، نام آن انجمن باشد یا خیر و ما با این برنامه این فکر را نقد می‌کنیم نه یک گروه خاص را البته به عنوان شاخص این نام که هنوز در حال فعالیت است مطرح می‌شود.
درباره ی سؤال 1 و 2 که گفتید "اگر بهائیت شاخه بود رژیم پهلوی از بین رفت چرا اینها از بین نرفتند و یا چرا در خارج حضور دارند؟
باید بگویم در ایران این‌ها روی زخم چرکین رژیم طاغوت رشد کردند و برای اصلاح آن باید شاخه اصی از بین می‌رفت که رفت ولی شاخه اصلی‌تر آن نظام لیبرال جهانی و صهیونیسم جهانی است بنابراین اگر می خواهیم بهائیت در تمام جهان از بین برود باید پس از سرنگونی طاغوت در ایران، طاغوت در جهان براندازی شود لذا حتی در عرصه بین‌المللی نیز بهائیت یک معلول است نه یک علت.
بهائیت مثل بازوهای صهیونیسم جهانی عمل می‌کند هم باید بازو را زد و هم اصل را و نباید توجه به بازو ما را از اصل غافل کند و اینکه انجمن حجتیه فقط به ریشه استعماری بهائیت اشاره می‌کرد فایده‌ای ندارد بلکه باید حرکتی در جهت مبارزه با همان ریشه نیز در پیش از انقلاب انجام می‌داد.
درباره همکاری شهید باهنر و یا شهید مطهری با آموزش و پرورش و دانشگاه زمان شاه هم به این نکته توجه کنید که این بزرگواران نیز تا حد توان سعی کردند از فضاهای مختلف برای تربیت نسل آینده استفاده کنند اما به گونه‌ای عمل کردند که برای رژیم معلوم شد اینها با اصل طاغوت مشکل دارند لذا مراجعه کنید به کتب مربوط به این شهیدان بزرگوار که از اسناد ساواک تهیه شده و شکنجه‌های بی‌شماری که در زندان‌های رژیم شاه شدند پس اساسا نوع مبارزه این شهیدان بزرگوار با مسئولان انجمن یکی نیست و متفاوت است.
در انتها نکته‌ای را آورده‌اید در خصوص ایجاد اختلاف بین صفوف مؤمنین. سؤال بنده از شما این است که آیا این موضوع منجر به این نخواهد شد که افکار غلط در جامعه مؤمنین رشد کند و اصل را منحرف کند آیا حضرت روح‌الله (ره) که همیشه بر اصل وحدت تاکید داشتند به این نکته‌ای که شما می‌گویید واقف نبودند.
جواب بنده این است که حضرت امام (ره) به موضوع وحدت  و اهمیت آن کاملا واقف بودند اما خطر اینگونه انحراف‌های فکری را به حدی بزرگ می‌دانستند که عمل جراحی را برای سلامت آن تجویز می‌کردند.
منتظر واقعی خود صالح است و مصلح
۲۲
تیر
حجت‌الاسلام محمد لطفی‌نیاسر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به مصوبه شورای معارف مبنی برای تولید برنامه ویژه در ماه شعبان اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته فرازهایی از مناجات‌ شعبانیه در شبکه‌های مختلف معاونت صدا ترجمه و تبیین می‌شود.
وی با اشاره به نامگذاری سالروز ولادت حضرت علی اکبر(ع) با عنوان روز جوان در یازدهم شعبان بیان داشت: شبکه‌های مختلف رادیویی در این روز به تبیین معیارهای جوان مسلمان در برنامه‌های خود می‌پردازند.
دبیر شورای معارف معاونت صدا عنوان داشت: شبکه‌های مختلف رادیویی در برنامه‌های خود در ولادت حضرت ولی عصر(عج) به پاسخگویی به شبهات، ویژگی‌های جامعه منتظر و وظایف منتظران و معرفی خادمان مهدوی می‌پردازند. به گفته وی بحث آینده‌پژوهی با محوریت حکومت مهدوی از دیگر مباحثی است که به صورت گفت‌وگو و مباحثه در شبکه‌های رادیویی به آن پرداخته و نقش جوانان در عصر ظهور برای شنوندگان تبیین می‌شود.
لطفی‌نیاسر با اشاره به اهمیت مبحث علایم آخرالزمان اذعان داشت: مبحث آخرالزمان از موضوعات مهمی‌ است که شبکه‌های مختلف بر اساس ماموریت خود به علایم ظهور، تطبیق موضوع آخرالزمان با شرایط روز و فلسفه تبیین علایم آخر الزمان می‌پردازند. وی خاطرنشان کرد: موعودباوری و نقش امید به آینده در سلامت فردی و اجتماعی از دیگر مواردی بوده که در شبکه‌های مختلف رادیویی به آن پرداخته می‌شود.
مدیر رادیو معارف با اشاره به تغییر رویکرد در رادیو معارف بیان داشت: تولید برنامه‌های مهدوی در رادیو معارف به سوی ادبیات نمایشی پیش رفته و به دغدغه‌ها، سؤالات و شبهات روز در برنامه‌ها توجه می‌شود.
وی با اشاره به دهه مهدویت از پنجم شعبان تا 15 شعبان بیان داشت: برنامه روشن‌تر از خورشید از 18 تیر ماه سال جاری ساعت 8:40 به مدت 20 دقیقه برای شنوندگان پخش شده و مباحثی مانند زمینه انتظار، امید، دین‌داری، مهدویت، مدیریت سیاسی و فلسفه بیان نشانه‌های ظهور در این برنامه ارائه می‌شود.
لطفی‌نیاسر خاطرنشان کرد: شب نیمه‌ شعبان برنامه زنده‌ای با عنوان گل نرگس به موضوع موعود به عنوان موضوع مطرح در ادیان ابراهیمی و غیرابراهیمی می‌پردازد. به گفته وی احیای نیمه شعبان از دیگر مباحث مطرح است که در برنامه زنده و با ارتباط مستقیم با احیاکنندگان مسجد امام حسن(ع) در مراسم معنوی احیای آنها همراه می‌شویم.
مدیر رادیو معارف با اشاره به پخش برنامه او خواهد آمد در روز تولد حضرت ولی عصر(عج) بیان داشت: در این برنامه به تاریخ غیبت حضرت، آشنایی با زمان امامت، غیبت صغری و غیبت کبری پرداخته می‌شود.
وی در پایان گفت: برنامه باغ تماشا برنامه نمایشی بوده که در پنج قسمت تولید شده که به حوادث آمدن مادر حضرت ولی عصر(عج)، پیوستن وی به خاندان رسالت و تولد حضرت به صورت نمایشی خواهد پرداخت.