حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

بنده محمد لطفی نیاسر هستم که اکنون افتخار مدیریت رادیو معارف به عهده بنده گذارده شده است.
این وبلاگ، جایی است که در آن نظرات شما را می بینم و حرفهایم را می نویسم. امیدوارم که بخوانید و نقد کنید.

طبقه بندی موضوعی

۳ مطلب در شهریور ۱۳۹۲ ثبت شده است

۱۹
شهریور

خبرگزاری دانشجو

گروه فرهنگی «خبرگزاری دانشجو»؛ رادیو معارف در 22 بهمن 1377 کار خود را رسماً در شهر قم آغاز کرد. این رادیو در ابتدا با چهار ساعت برنامه فعالیت می کرد و بعد از گذشت دو سال توانست به صورت 24 ساعته فعالیت کند. در سال 1386 بخش انگلیسی زبان این شبکه رادیویی با عنوان کانال «ندای اسلام» راه اندازی شد.


متن زیر مصاحبه ای با مدیر این شبکه رادیویی است که به شرح زیر است:

 

«خبرگزاری دانشجو» - رادیو معارف چه وجه تمایزی با سایر شبکه رادیویی دارد تا از این طریق بتواند مخاطبان خود را جذب کند؟

۰۷
شهریور

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- قرآن کتابی است که راه ‌و روش زندگی انسان را ابلاغ کرده است. به‌کارگیری این دستورالعمل منجر می‌شود افراد در جامعه‌ای با مبانی قرآنی زندگی الهی داشته باشند. عواملی مانند ناآگاهی از آموزه‌های این کتاب آسمانی و ترویج مدرنیته در جامعه سبب شده است در برخی جوامع اسلامی رنگ‌و بویی از زندگی قرآنی دیده نشود.
 
بررسی بهتر این موضوع بهانه‌ای شد برای گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد لطفی نیاسر، مدیر رادیو معارف که نتیجه آن از نظرتان می‌گذرد.

سبک زندگی

به عنوان نخستین سوال، دین از نظر شما چه تعریفی دارد؟

در تعریف دین نظریات مختلفی وجود دارد اما از نظر من، دین مجموعه‌ای به هم پیوسته از نظام فکری، نظام ارزشی و نظام رفتاری برای رساندن انسان به سعادت دنیوی و اخروی است. در واقع، دین هم برای فکر انسان برنامه‌ای معین دارد و هم قواعد خاصی تعیین کرده است تا با استفاده از این قواعد سبک خاصی از زندگی را به انسان‌ها ارایه دهد و برای این کار غایت و هدفی را هم در نظر گرفته است. زندگی قرآنی زندگی بر مبنای راه و روش قرآن و تجلی تک‌تک آیات قرآن در همه شئون حیات انسان است که از ابتدای زندگی تا پایان آن، داشتن اعتقاد قرآنی، فکر قرآنی و روش‌ زندگی قرآنی با تکیه بر اهداف ترسیم‌شده در قرآن، نشان از زندگی بر پایه مبانی الهی دارد.

به نظر شما مقوله سبک زندگی یک واژه غربی است یا ایرانی؟

۰۶
شهریور
خبرگزاری تسنیم: مدیر شبکه رادیویی معارف گفت: امروزه به جهت ماهیت جنگ نرم که دشمن حرکتی آرام و بی‌صدا دارد؛ متأسفانه مسجد بعنوان قرارگاه مبارزه در جنگ نرم از کانون توجه خارج شده است. باید به نقش راهبردی مسجد بازگردیم.

مسجد

حجت الاسلام محمد لطفی نیاسر مدیر شبکه رادیویی معارف در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، علت کمرنگ شدن محوریت مساجد در مقایسه با سال‌های اول انقلاب را ارزیابی کرد و گفت: در گذشته  ما درگیر مبارزه‌ای نظامی و جنگی سخت بودیم به همین خاطر مساجد که هسته‌های اولیه حرکت و به تعبیر امام خمینی(ره) سنگر بودند بیشتر محل مراجعه، حرکت و جنب و جوش بودند؛ همه درک می‌کردند که برای مبارزه با دشمن باید به این مرکز مراجعه کنند ولی متأسفانه امروزه به جهت ماهیت جنگ نرم که دشمن دارای حرکتی خزنده، آرام و بدون صداست؛ چنین احساس نیازی در بین مردم نیست به عبارت دیگر علی رغم اینکه مساجد در اصل مهمترین محل مبارزه در جنگ نرم هستند ما توجه کانونی و قرارگاهی به آن نداریم و به طور طبیعی وقتی مسجد قرارگاه مبارزه در جنگ نرم نباشد به تدریج از کانون توجه خارج می‌شود لذا برای اینکه مسجد در جایگاه واقعی خود قرار گیرد باید به نقش راهبردی مسجد بازگردیم که مسجدها سنگر است، باید آن را حفظ نموده و محل اصلی مبارزه در جنگ نرم دانست.