حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

بنده محمد لطفی نیاسر هستم که اکنون افتخار مدیریت رادیو معارف به عهده بنده گذارده شده است.
این وبلاگ، جایی است که در آن نظرات شما را می بینم و حرفهایم را می نویسم. امیدوارم که بخوانید و نقد کنید.

طبقه بندی موضوعی

مخاطبان از ایران تا آمریکا

چهارشنبه, ۱۹ خرداد ۱۳۸۹، ۰۶:۰۰ ق.ظ
بخش دوم و پایانی مصاحبه ام با رسانه ها را بخوانید و نظر بدهید:
در خصوص نحوه برنامه ریزی محتوایی رادیو نیز اگر توضیح دهید ممنون می شویم.
برای برنامه¬ریزی محتوایی رادیو معارف ابتدا چشم اندازی طراحی شد و فرصت¬ها و تهدید نیز مورد بررسی قرار گرفت سپس مأموریت کلان رادیو ومأموریت گروه¬های تخصصی نیز تعریف شد و محورهایی که باید در هر گروه به آنها پرداخته شود نیز تدوین شد این کار عظیم در طول یک سال و نیم با مشارکت کارشناسان مشاور و مدیران گروه¬ها و اعضای شورای طرح و برنامه به انجام رسید و نتایج آن در کتاب «اهداف، محورها، اولویت¬ها و سیاست¬های تولید، تأمین و پخش رادیو معارف» گردآمد.
و سپس برنامه سازان در گروه¬های مختلف بر اساس همین نقشه راه به طراحی برنامه¬ها پرداختند البته همواره در طول این مسیر اصلاحاتی انجام می¬شد و نقایص نیز بر طرف می¬شد اکنون نیز واحد طرح و برنامه و واحد اطلاعات و برنامه¬ریزی و گروه¬های برنامه ساز به صورت مستمر در حال طراحی و رصد موضوعات و دریافت بازخوردها هستند تا بتوانند به خوبی به مأموریت¬های رادیو جامه عمل بپوشانند.
استراتژی¬های جدید محتوایی و ساختاری رادیو معارف چیست؟
در طی این سالها رادیو معارف ارتباط خوبی با جامعه نخبگان و کارشناسان برقرار کرده است ولی ارتباط سیستمی با مراکز و موسسات کمتر داشته است لذا راهبرد کنونی ما در این بخش گرایش به برنامه¬های مشارکتی با نهادها، مراکز و موسسات علمی است و در سال 1387 به صورت فزاینده¬ای به این سمت رفته¬ایم و معتقدیم چنانچه بتوانیم از توان علمی موسسات به همراه توان هنری و رسانه¬ای همکاران رادیو استفاده مناسبی بکنیم. برنامه¬های این رادیو از تنوع محتوایی بالا و اتقان زیادی برخوردار خواهد شد.
از سوی دیگر در اکثر برنامه¬ها ما بازخورد مستقیمی از مخاطب نداشتیم و بر اساس نظر کارشناسان رسانه عمل می¬کردیم از سال 1387 تصمیم گرفته شد ارتباط بیشتر و مستقیم¬تری با مخاطب برقرار شود لذا راهبرد مخاطب فعال، حیات رادیو پیگیری شد و برنامه¬های مختلفی در این خصوص طراحی شد که می¬توان از بین آنها به برنامه¬های آموزشی با برنامه¬ریزی مدون و نظام آموزش مشخص و صدور گواهینامه پایان دوره برای مخاطبان اشاره کرد و همین طور برنامه¬های مسابقه¬ای زنده همراه با محتوای غنی معارفی و حضور تلفنی شنوندگان از این جمله به شمار می¬آیند.
یکی از برنامه¬های دیگری که تحت این استراتژی پیگیری شد حضور برنامه سازان در استودیوهای سیار خارج از رادیو بود که تأثیر به سزایی در شناخت رادیو و همچنین بالا رفتن توانمندی برنامه سازان این رسانه دینی داشت.
راهبرد دیگری که در برنامه¬ها پیگیر می¬شود. راهبرد گسترش حقایق دینی با بیان امروزی به خصوص ادبیات جوانان است. در تحقق این راهبرد گام¬هایی برداشت شد و کارشناسان خوش فکر و جوانی به مجموعه معرفی شدند که هم در حوزه مطالعات دینی از توان بسیار بالایی برخوردار بودن و هم دارای بیانی روشن و به روز داشتند البته این اقدام در کنار حفظ کارشناسان قوی که از گذشته با رادیو همراه بودند انجام شد در تحقق این راهبرد نیز موفقیت¬هایی داشته¬ایم البته در این راهبرد با مشکلاتی هم همراه بوده¬ایم که توفیق بیشتر را از خداوند متعال خواستاریم.
مدتی است در رادیو معارف کانال دیگری که به زبان انگلیسی برنامه¬سازی می¬کند نیز فعالیت¬ دارد. لطفاً در خصوص این بخشی نیز توضیحاتی بدهید.
در سال 1386 باتوجه به پتانسیل¬هایی که در حوزه علمیه و دانشگاه¬ها موجود بود و از سوی دیگر مراجع بزرگوار و علماء نیز به آن تأکید داشتند مدیریت وقت رادیو جناب آقای محمدزاده پس از رایزنی¬های بسیار با کارشناسان این امر تصمیم به راه¬اندازی کانال انگلیسی رادیو معارف نمودند که در اسفندماه 1386 کلید خورد و با سه ساعت تولید و 24 ساعت پخش از طریق ماهواره هاتبرد کار خود را آغاز کرد و با توجه به استقبال مخاطبان و از سوی دیگر لزوم شناخت راحت¬تر مخاطبان انگلیسی زبان نسبت به آن، از ابتدای آبان¬ماه هشتاد و هفت با عنوان «ندای اسلام» «The Call Of Islam » در سپهر رسانه¬ای جهان مطرح شد.
هم اکنون این رادیو در خاورمیانه، اروپا، آمریکا، کانادا و استرالیا قابل دریافت است و از طریق ایمیل با مخاطبان خود در ارتباط است. 
برنامه¬ها این کانال از چه سیاست¬هایی پی روی می¬کنند و چه موضوعاتی را پوشش می¬دهند؟
مهم¬ترین سیاست این رادیو عرضه مباحث روزآمد اسلامی بر اساس اسلام ناب محمدی است و در آنها نیازهای مخاطبان انگلیسی زبان به خصوص اروپا و آمریکا در نظر گرفته می¬شود یکی از سیاست-های مهم نیز بحث تقریب بین مذاهب اسلامی است و از ارائه مباحث تفرقه افکنانه در این رادیو خودداری می¬شود.
محورهایی موضوعی که اکنون از این کانال پخش می¬شود قرآن، ترجمه و مفاهیم کلی کتاب وحی، احکام، اعتقادات اسلامی، پیامبران و جایگاه آنان در دین، بحث مهدویت، هدایت یافتگان، بهره پیامبر اسلام، سیره حضرت امیر(ع) و مباحث موضوعی بر اساس مناسبت¬های اسلامی است.
آیا طرحی برای افزایش زمان پخش برنامه¬ها به زبان انگلیسی و یا تهیه برنامه به زبان¬های دیگر دارید؟
اکنون همکاران ما در رادیو ندای اسلام به مدیریت جناب آقای اکبری در حال طراحی برنامه¬های جدیدی هستند تا بتوانند با استفاده از ظرفیت¬های حوزه و دانشگاه ساعات پخش این کانال را افزایش دهند و یکی از برنامه¬هایی که در دست اقدام دارند برنامه آموزشی زبان فارسی و عربی برای مخاطبان انگلیسی است.
از سوی دیگر در حال رایزنی برای اضافه کردن برنامه¬های دیگر به زبان¬های ترکی، اسپانیولی و عربی و ... به این رادیو هستیم البته این مهم به اختصاص بودجه و امکانات به رادیو معارف بستگی دارد که امیدواریم محقق شود.
در آخر اگر نکته خاصی دارید بفرمایید.
همان گونه که مقام معظم رهبری حفظه الله فرمودند «این رادیو از نعمت¬های بزرگ الهی است» که این نعمت در سایه جمهوری اسلامی ایران به دست آمده است و حاصل خون هزاران شهید و رهبر¬های حضرت امام «قدس سره» است. شاید این نکته برای همه عزیزان جالب باشد که میانگین سن همکاران ما در سال 1377 «سال راه¬اندازی رادیو» 28 سال بوده و اکنون پس از گذشت ده سال در سال 1387، 34 سال است و این موضوع دو نکته را به خوبی نشان می¬دهد.
1. اینکه ایجاد کنندگان این رادیو نسل برآمد از انقلاب هستند.
2. علی رغم گذشت ده سال از سن رادیو، سن متوسط کارکنان آن 6 سال رشد کرده است که نشان می¬دهد روحیه جوان و بالندگی در این شبکه همچنان پا بر جاست. و مسئولیت خطیر رادیو معارف بر عهده جوانان متعهد، متخصص و هنرمند این مرز و بوم قرار دارد.
و انشاء ا... با عنایت حضرت حق و در سایه حضرت حجت «عج» و دعای مقام معظم رهبری و مخاطبان مومن، هر روز در این رادیو شاهد پویایی و ارتقاء باشیم.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی