حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

بنده محمد لطفی نیاسر هستم که اکنون افتخار مدیریت رادیو معارف به عهده بنده گذارده شده است.
این وبلاگ، جایی است که در آن نظرات شما را می بینم و حرفهایم را می نویسم. امیدوارم که بخوانید و نقد کنید.

طبقه بندی موضوعی
حجت الاسلام محمد لطفی نیاسر در گفت و گو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به فرارسیدن روز جوان و نقش رسانه‌های دینی در پیشگیری از آسیب های پیش روی جوانان، اظهارداشت: در گذشته بیشترین گرایش رسانه، اطلاع رسانی و سرگرمی بود، اما امروز رسانه تربیت کننده نسل آینده محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد: فرزندان ما بیش از آن که پای صحبت ها و تربیت پدر و مادر باشند، به رسانه‌ها اقبال نشان می‌دهند، به طوری که مدرسه و خانواده در رتبه بعدی قرار دارند؛ البته این مسئله ناخواسته ایجاد شده است ولی رسانه دینی نمی‌تواند از مسئولیت مهم جهت دهی افکار و اندیشه‌های جوانان شانه خالی کند، بلکه باید نقش خود را به خوبی ایفا نماید.
* جوانان را در سانسور خبری قرار ندهیم
مدیر رادیو معارف ادامه داد: در ایران اسلامی همه رسانه ها، به گونه ای رسانه دینی محسوب می شوند؛ بنابراین در حوزه اطلاع رسانی باید جوان ایرانی را از اخبار درست، دقیق و به موقع مطلع نمود؛ چون نمی‌توانیم جوانان را در سانسور خبری بگذاریم و انتظار داشته باشیم او نیز مورد تهاجم دشمن قرار نگیرد.
وی تاکید کرد: قلب جوان یک زمین خالی است و اولین اخبار می تواند تاثیرگذاری فراوانی در تصمیم گیری و افکار او داشته باشد.
* فوتبال امروزی ابزاری برای غفلت جوانان
حجت الاسلام لطفی نیاسر در ادامه با اشاره به این‌که امروزه فوتبال به کار اصلی جوانان تبدیل شده است، خاطرنشان ساخت: امروز فوتبال وضعیت بدی پیدا کرده، سرگرمی هست، ولی سرگرمی دینی نیست، بلکه به ابزاری برای غفلت جوانان تبدیل شده که دست های پشت پرده در سطح بین المللی از آن حمایت می‌کند، چون سبب غفلت مردم از سازندگی و پیشرفت می‌شود.
وی تاکید کرد: امروز فوتبال در نگاه نسل جوان به عنوان اصل محسوب شده و کار برای جامعه و پیشرفت کشور در اولویت‌های بعدی قرار گرفته است؛ البته در کشور ما وضعیت به بدی غرب و وضع نابسامان آنها نیست، بلکه مسئولین سعی می‌کنند آن را کنترل و جهت‌دهی کنند، ولی دست هایی در جهان دوست دارند نسل جوان را سرگرم و در غفلت نگه دارند تا ذهنی آماده برای پیشرفت جامعه وجود نداشته باشد.
مدیر رادیو معارف عنوان کرد: عدم غفلت از معیار های اصلی اسلام در سرگرمی‌ها است؛ بنابراین سرگرمی نباید انسان را از ذکر خدا دور کند.
وی گفت: باید فلسفه دیگری برای رسانه دینی نوشت، فلسفه ای غیر از فلسفه رسانه در غرب، همچنین علم رسانه را از علوم جدی انسانی محسوب کرد و آن را اسلامی نمود، چون با علم رسانه غربی نمی توانیم رسانه اسلامی داشته باشیم.
* جوانان را به سوی جامعه پذیری سوق دهیم
حجت الاسلام لطفی نیاسر ادامه داد: جوانان را به سمت خانواده و جامعه پذیری سوق دهیم، چون اثر رسانه های دیجیتالی و اینترنتی اینست که آنان را از جامعه پذیری دور میکند، همچنین لازم است رشد اخلاق و فضایل فردی را در جامعه گسترش دهیم، چون در غیر این صورت نمی‌توان جامعه ایده‌آل داشت.
وی تصریح کرد: باید با زبان جوانان امروزی یعنی منطقی پیش رفت و کمی هم از احساسات الهام گرفت تا آنها را به سمت بندگی خدا فراخوانیم.
مدیر رادیو معارف با اشاره به نقش رسانه‌های غرب در دین گریزی جوانان، اذعان داشت: رسانه های غربی به شدت انسان ها را از بندگی خدا دور می کنند و سعی در تبلیغ بندگی دنیا و رسانه دارند؛ بنابراین وظیفه بسیار سختی بر عهده رسانه های دینی است تا با طراحی قالب های مورد توجه جوانان، آموزه های دینی را به آنها آموزش دهند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بروز خرافات در عرصه مهدویت به ویژه در بین نسل جوان، اظهارداشت: باید فرهنگ مهدوی را با استفاده از منابع اصیل به خوبی بررسی کنیم و جامعه را به سوی موعود گرایی گرایش دهیم، البته جامعه جوان به سمت معنویت و مهدویت گرایش دارد و ظرفیت خوبی نیز وجود دارد، که تلاش رسانه را در این عرصه می طلبد.
حجت الاسلام لطفی نیاسر افزود: برخی با ایجاد فرقه‌ها انحرافی و نحله ها قصد دارند که جوانان را فریب دهند؛ بنابراین باید به سمت منابع اصیل دینی برگردیم و دین و معارف آن را به درستی برای جوانان تشریح کنیم.
وی ادامه داد: امروز رسالت سنگینی بر دوش کسانی است که در حوزه مهدوی به صورت علمی کار می کنند که لازم است با استفاده از ظرفیت های رسانه همه این اطلاعات را به جوانان منتقل کنند و وقتی جوانان از طریق رسانه آگاه شوند و منطق دینی آنها محکم شود، هرگز منحرف نخواهند شد.
* حضرت علی‌اکبر(ع) اگوی جوان ایرانی
مدیر رادیو معارف در پایان خاطر نشان کرد: الگوی جوان ایرانی حضرت علی اکبر و امام جواد است که به عنوان جوان الهی می توان از آنها نام برد، بنابراین باید آنها را به تصویر کشید و جوانان را با این بزرگواران آشنا کرد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی