حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

بنده محمد لطفی نیاسر هستم که اکنون افتخار مدیریت رادیو معارف به عهده بنده گذارده شده است.
این وبلاگ، جایی است که در آن نظرات شما را می بینم و حرفهایم را می نویسم. امیدوارم که بخوانید و نقد کنید.

طبقه بندی موضوعی

واقعه حره پیش می آمد اگر ...

يكشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۸۹، ۱۲:۰۲ ق.ظ
بیش از یک سال است از فتنه ای که امام نظام ما و مردم سالاری دینی برخواسته از انقلاب را نشانه گرفته بود می گذرد در سال 61 هجری نیز چنین شد و در آنروز امام جامعه تنها ماند و تن به شهادت سپرد تا اصل دین بماند پس از شهادت امام و یارانش مردم هوشیار شدند اما استراتژی نظام ولایی تغییر کرده بود و امام سجاد (ع) دین را به روش دیگری رهبری می کرد اما باز مردم اشتباه کردند و راهبرد رهبر خویش را درک نکردند و بدون مراجعه به ولی خود شروع به قیام کردند قیامهای بی نتیجه و بی سرانجام قیامهایی که چون در قاموس امام شکل نگرفته بود و به هنگام نبود با سرکوبهای سنگینی مواجه شد .
یکی از این قیامها قیام مردم مدینه بود مردمی که به هنگام حرکت نکرده بودند در تاریخ به این قیام و وقایع پس از آن واقعه حره می گویند .
چون خبر قیام مدینه به گوش یزید رسید مسلم بن عقبه را به مدینه فرستاد تا قیام مردم این شهر را سرکوب کند شهری که شهر پیامبر خدا و محل نزول وحی الهی بود، او به مسلم بن عقبه در این مأموریت دستورات خاصی داد:
سه نوبت آنان را به تسلیم فراخوان و اگر اجابت نکردند با آنان به جنگ بپرداز و در این صورت تا سه روز این شهر را بر سپاه خود مباح اعلام کن، در این سه روز هر چه در این شهر از مال، حیوان، سلاح و غذا و ناموس یافت شود از آن سپاهیان است.
او به مسلم دستور داد تا مجروحان و فراریان از اهل مدینه را نیز به قتل برسانند.
سپاه یزید به مدینه رسید، جنگ سختی در گرفت، اهل مدینه در جنگ دل به مرگ داده و تا پای جان جنگیده و اکثر آنان به شهادت رسیدند که در میان آنان عبدا... بن حنظله و جمعی از اصحاب پیامبر (ص) نیز بودند، فرمانده سپاه دستور مولایش یزید را انجام داد و شهر را بر سپاه خود مباح کرد، سپاهیان به خانه ها هجوم آورده کودکان، زنان و پیران را یا از دم تیغ گذرانده و یا به اسارت در آوردند.
تاریخ نویس برجسته ابن کثیر می نویسد: مسلم بن عقبه (که مورخان پیش کسوت او را مسرف بن عقبه نامیده اند) سه روز شهر مدینه را به دستور یزید بر سپاه خود مباح کرد، آنان بسیاری از اشراف و قراء مدینه را کشته و اموال بسیاری از آن شهر غارت کردند.... زنی از اهل مدینه نزد ابن عقبه آمد و گفت: من کنیز توام و پسرم در میان اسیران است (او را آزاد کن).
مسلم گفت: پسر این زن را زود حاضر کنید، آنگاه او را گردن زد و گفت: سرش را به مادرش بدهید.
در جریان این اباحه سه روزه سپاهیان به زنان بسیاری نیز تجاوز نمودند تا جایی که گفته شده در آن روزها هزار زن بدون شوهر حامل شد.
از زهری روایت شده: تعداد کشته شدگان روز حره از مردم سرشناس از مهاجران و انصار هفتصد نفر و از موالی که من آن را نمی شناختم از بنده و آزاد و دیگران ده هزار نفر بود.
و روایت شده که سپاه شام وارد خانه ای در مدینه شدند که در آن جز زنی با طفلی خردسال نبود آنان از زن خواستند تا هر چه در خانه است برای غارت به آن نشان بدهد، زن گفت که مالی ندارد آن کودک را از دست او گرفتند و آن چنان سرش را به دیوار کوفتند که مغزش بر دیوار پخش شد.
پس از تصرف شهر برای مسلم بن عقبه تختی گذاشتند و اسیران اهل مدینه را به نزد وی آوردند، او از هر کدام از آنها این گونه طلب بیعت می نمود: من بنده مملوک یزید بن معاویه هستم که او درباره من و خون و مال و خانواده من هر چه بخواهد می کند.
هر کس که از این نوع بیعت امتناع می کرد و حاضر به عبودیت یزید نشده و خود را بنده ی خدای سبحان می دانست سرنوشتی جز مرگ نداشت.
یزید بن عبدالله (نوه ام سلمه همسر گرامی پیامبر (ص) و محمد بن حذیفه عدوی را به نزد او آوردند، او از آنان طلب بیعت کرد، آنان گفتند: ما طبق کتاب خدا و سنت پیامبر (ص) با یزدید بیعت می کنیم، مسلم گفت: به خدا سوگند که هرگز چنین بیعتی جان شما را نجات نخواهد داد و دستور داد تا گردن آن دو را زدند.
پس از این کشتار تنها پناه مردم فقط زین العابدین (ع) بود
آنروز مردم برای یک حرکت اشتباه تاوانی سنگین دادند و امروز با استعانت از خدا در صحنه ماندند و تا همیشه برای خود سرفرازی خریدند

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی