حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

حرفهای خودمانی مدیر رادیو معارف و پاسخگویی به سوالات مخاطبان

حرفی از جنس رادیو

بنده محمد لطفی نیاسر هستم که اکنون افتخار مدیریت رادیو معارف به عهده بنده گذارده شده است.
این وبلاگ، جایی است که در آن نظرات شما را می بینم و حرفهایم را می نویسم. امیدوارم که بخوانید و نقد کنید.

طبقه بندی موضوعی

مسجدی که در جنگ سخت سنگر بود در جنگ نرم هم سنگر است

چهارشنبه, ۶ شهریور ۱۳۹۲، ۱۱:۵۸ ب.ظ
خبرگزاری تسنیم: مدیر شبکه رادیویی معارف گفت: امروزه به جهت ماهیت جنگ نرم که دشمن حرکتی آرام و بی‌صدا دارد؛ متأسفانه مسجد بعنوان قرارگاه مبارزه در جنگ نرم از کانون توجه خارج شده است. باید به نقش راهبردی مسجد بازگردیم.

مسجد

حجت الاسلام محمد لطفی نیاسر مدیر شبکه رادیویی معارف در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، علت کمرنگ شدن محوریت مساجد در مقایسه با سال‌های اول انقلاب را ارزیابی کرد و گفت: در گذشته  ما درگیر مبارزه‌ای نظامی و جنگی سخت بودیم به همین خاطر مساجد که هسته‌های اولیه حرکت و به تعبیر امام خمینی(ره) سنگر بودند بیشتر محل مراجعه، حرکت و جنب و جوش بودند؛ همه درک می‌کردند که برای مبارزه با دشمن باید به این مرکز مراجعه کنند ولی متأسفانه امروزه به جهت ماهیت جنگ نرم که دشمن دارای حرکتی خزنده، آرام و بدون صداست؛ چنین احساس نیازی در بین مردم نیست به عبارت دیگر علی رغم اینکه مساجد در اصل مهمترین محل مبارزه در جنگ نرم هستند ما توجه کانونی و قرارگاهی به آن نداریم و به طور طبیعی وقتی مسجد قرارگاه مبارزه در جنگ نرم نباشد به تدریج از کانون توجه خارج می‌شود لذا برای اینکه مسجد در جایگاه واقعی خود قرار گیرد باید به نقش راهبردی مسجد بازگردیم که مسجدها سنگر است، باید آن را حفظ نموده و محل اصلی مبارزه در جنگ نرم دانست.

حجت‌الاسلام لطفی‌نیاسر در پاسخ به این سوال که امروزه برای رهایی از محدود شدن مساجد به اموری خاص نظیر نماز جماعت و برگزاری مراسم‌های مذهبی و بازگشت به کارکردهای دیگر آن باید چه اقداماتی صورت داد، تصریح کرد: هنوز هم مساجد بسیاری وجود دارند که کانون اصلی حرکت در محلات هستند ولی این موضوع هم شایع شده است که در برخی محلات به خصوص محله‌های جدیدی که ایجاد شده چنین محوریتی وجود ندارد و گاهی اصلا هیچ مسجدی پیدا نمی‌شود؛ این نکته در طرح‌های انبوه سازی بسیار بغرنج‌تر و بدتر است و هیچ پیوست جدی فرهنگی و دینی در این طرح‌ها اجرا نشده است، ولی برای رفع این موضوع باید مانند پیامبر خدا که کانون اصلی تحولات مدینه را مسجد قرار داد، محلات ما "مسجدمحور" شوند.

وی در ادامه سخنانش به گام بعدی در حل مشکل مربوط به مساجد اشاره کرد و افزود: باید در ترکیب متولیان مساجد و افکار برخی تغییراتی ایجاد شود و همه به این باور برسند که مسجد محراب دارد و محراب به معنای محل جنگ با شیطان است؛ پس باید با شیطان در همه عرصه‌ها در مسجد جنگید، برای مثال اگر فقر یکی از وسایل شیطان است باید در اینجا چاره شود و اگر فقر فرهنگی هم از اسباب شیطان است باید با جلسات مذهبی در همین جا مشکل حل شود اکنون در جامعه ما مساجد کانون نیست برای حل مسائل مالی باید رفت بانک، برای سرگرمی و مسائل فرهنگی منتظر تلوزیون هستیم، برای رفع فقر فرهنگی رفته‌ایم سراغ مراکزی مثل فرهنگسراها حتی برای بسیاری از حرکت‌های مذهبی مثل محرم هم رفته‌ایم به سوی برپایی تکیه و همینطور موارد دیگر، پس برای مسجد چه مسئولیتی باقی می‌ماند جز نماز خواندن؟

مدیر شبکه رادیویی معارف در این بخش از سخنان خود اظهار داشت: ما برای همه کارکردهای مسجد بدیل تراشیدهایم و انتظار داریم همچنان مسجد در اوج باقی بماند و این نشدنی است، نمی‌گویم همه کارها در مسجد انجام شود حرف من این است که در همه این موارد بین بانک و مسجد، فرهنگسرا و مسجد، صداوسیما و مسجد، هیئت‌های عزاداری و مسجد و همه  اینها با یکدیگر باید ارتباط برقرار شود و این نیازمند یک مهندسی فرهنگی منسجم و مسجدمحور است.

حجت‌الاسلام لطفی‌نیاسر در پاسخ به این سوال که غربی‌ها طی قرون مختلف برای مبارزه با اسلام ناب در کشورهای اسلامی و در ابزارهای فرهنگی مانند بازی‌های رایانه‌ای ابتدا مساجد را نشانه می‌گیرد، مسجد چه تهدیدی برای دشمن محسوب می‌شود که چنین اقداماتی صورت می‌گیرد؟ بیان کرد: متاسفانه دشمن چون از بیرون به ما نگاه می‌کند نقاط قوت ما را زودتر از ما تشخیص می‌دهد درست مثل اول انقلاب که هنوز بسیاری از ما بزرگان انقلاب را نشناخته بودیم ولی دشمن می‌دانست باید چه کسانی را ترور کند، اکنون هم اینگونه است دشمن و شیطان می‌دانند همیشه اولین ضربه را از مساجد فعال خورده‌اند چون مسلمانان واقعی در مساجد تربیت می‌شوند، مساجد در مبارزه؛ محور، تربیت کننده نیرو و سنگر است که دشمن به سنگرها حمله می‌کند. از سوی دیگر مسجد نماد جامعه اسلامی است و معمولا برای حمله به یک جامعه و از بین بردن آن اول به نمادهای آن حمله می‌کنند. امروزه بعضی از ساخت مسجد به صورت چهار دیواری صحبت می‌کنند گرچه ممکن است این افراد این طرح را برای گسترش فرهنگ مسجد سازی و مبارزه با تجملات در مساجد مطرح کنند ولی باید به این مهم هم داشت که باید در جامعه اسلامی شاهد نمادهای آن هم بود و اگر نوع خاص معماری مسجد رعایت نشود در طول زمان تمایز میان شهرهای مذهبی و غیر مذهبی از بین می‌رود، مسجد مکانی است با معماری خاص و بدون هرگونه تجملات زیرا تجملات ما را از توجه به خدا دور می‌کند و این خلاف فرهنگ مسجد است.

وی در واکنش به این سوال که سبک زندگی امروزه مردم از نظر ظاهری تا حدودی به غرب متمایل شده، این نوع سبک زندگی چقدر به دوری از مساجد وابسته است برای اصلاح این سبک زندگی چه اقداماتی می تواند انجام دهد و چرا مساجد هنوز نتوانسته اقدامی اساسی انجام دهد؟ پاسخ داد: رابطه مستقیمی میان فراموشی سبک زندگی متدینانه با ترک مسجد وجود دارد اگر ما خود را ملزم می‌کردیم هر روز حداقل یک یا دو بار به مسجد برویم و مساجد به عنوان مرکزی برای تعامل مومنین قرار می‌گرفت؛ مسایل و مشکلات دنیایی و اخروی ما در مساجد حل می‌شد قطعاً سبک زندگی ما تغییر می کرد. امروزه ما مثل غربی‌ها صبح بیدار می‌شویم، کار می‌کنیم، غذا می‌خوریم و می‌خوابیم. شاید برخی از ما در روز حتی یکبار یک نماد اسلامی را به چشم نبینیم و یا با آن سر و کار نداشته باشیم در این صورت دیگر صحبت از سبک زندگی اسلامی بی معناست. اما برای تغییر و حرکت به سوی ایجاد سبک زندگی اسلامی در تک تک افراد جامعه حتما مسجد می‌تواند نقش آفرینی کند.

مدیر شبکه رادیویی معارف در پایان عنوان کرد: در اولین اقدام باید متولیان مساجد، آغوش خود را به سوی زندگی مردم باز کنند زیرا امروز بسیاری از مساجد آغوش خود را فقط برای مناسک و اعمال دینی باز کرده‌اند نه بیشتر، اگر ما به پیام مهم رهبر معظم انقلاب در خصوص مساجد که در نوزدهمین اجلاس سراسری نماز در خصوص مسجد صادر فرمودند به عنوان نقشه راه احیای فرهنگ مسجد توجه می‌کردیم امروز گام‌های بسیاری برداشته بودیم و انشاء‌الله این گام به زودی برداشته شود.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی